RangersPoland.com.pl


   Ibrox Stadium (oryginalnie Ibrox Park) jest obiektem, na którym swoje mecze rozgrywa zespół Rangers FC. Stadion znajduje się w Glasgow i położony jest na południe od rzeki Clyde w dystrykcie Ibrox tuż koło dystryktu Govan. Stadion został zbudowany w 1899 roku i jest jednym z najstarszych obiektów piłkarskich nie tylko w Wielkiej Brytanii ale i na całym ¶wiecie. Architektem Ibrox Park był Archibald Leitch (1865-1939), najwybitniejszy brytyjski projektant stadionów, który stworzył jeszcze takie obiekty jak m.in.: Anfield (stadion Liverpoolu), Celtic Park (Celtic), Craven Cottage (Fulham), The Den (Millwall), Ewood Park (Blackburn Rovers), Goodison Park (Everton), Hampden Park (szkocki stadion narodowy), Highbury (dawny stadion Arsenalu), Hillsborough Stadium (Sheffield Wednesday), Maine Road (dawny stadion Manchesteru City), Molineux (Wolverhampton Wanderers), Old Trafford (Manchester United), Selhurst Park (Crystal Palace), Stamford Bridge (Chelsea), Tynecastle Stadium (Heart of Midlothian), Villa Park (Aston Villa), White Hart Lane (Tottenham Hotspur) oraz Windsor Park (obiekt Linfield i reprezentacji Irlandii Północnej).

   Drużyna Rangers od chwili swojego powstania w 1872 roku rozgrywała swoje mecze na różnych boiskach w Glasgow. Pierwsze dwa spotkania w 1872 roku oraz mecze rozegrane w następnym roku odbyły się w parku Glasgow Green's Flesher's Haugh. Po dwóch latach zespół przeniósł się do miasta Hamilton, a konkretnie do dystryktu Burnbank. W 1876 roku kolejnym przystankiem stało się Kinning Park - obiekt krykietowego klubu Clydesdale. W okolice Ibrox The Gers przenie¶li się po raz pierwszy w 1887 roku i grali na boisku położonym obok aktualnej wschodniej trybuny Ibrox Stadium. Pierwszy mecz na tym obiekcie nie był udany, ponieważ Rangers przegrali towarzyskie spotkanie z angielskim Preston North End aż 1:8! W 1899 roku klub po uzbieraniu specjalnego funduszu rozpocz±ł budowę Ibrox Park, któr± zdołano ukończyć w tym samym roku. 30 grudnia miała miejsce inauguracja stadionu, podczas której Rangers pokonali w lidze 3-1 Heart of Midlothian po dwóch bramkach Roberta Cumminga Hamiltona oraz jednej Alexa Smitha.

   5 kwietnia 1902 roku na stadionie Ibrox Park doszło do wielkiej tragedii podczas spotkania towarzyskiego pomiędzy reprezentacjami Szkocji i Anglii. Jedna z trybun, a konkretnie West Tribune Stand zawaliła się zabijaj±c 25 osób i rani±c 517. Dzień wcze¶niej nad Glasgow przeszła wielka ulewa, która nadwyrężyła drewnian± konstrukcję tej trybuny. Tuż po tej tragedii rozpoczęto przebudowę stadionu zastępuj±c drewniane konstrukcje, które okazały się tak niebezpiecznie dla życia, stalowymi elementami. Przebudowa trwała aż do 1917 roku, a wszystkie projekty ponownie wykonał Archibald Leitch. Powstała całkowicie nowa Main Stand, która została oddana do użytku 1 stycznia 1928 roku. W 1929 roku Ibrox Park mogło pomie¶cić 139,940 widzów (!) i było drugim co do wielko¶ci stadionem w Wielkiej Brytanii ustępuj±c tylko innemu obiektowi z Glasgow, a mianowicie Hampden Park. Tuż po zakończeniu II wojny ¶wiatowej ówczesny nowy prezes klubu John F. Wilson postanowił rozpocz±ć długotrwały proces przebudowy obiektu w celu poprawienia bezpieczeństwa na nim. Wszystko wskazywało na to, że dzięki tym remontom uda się unikn±ć kolejnej tragedii...

   Niestety 2 stycznia 1971 roku podczas Old Firm Derby doszło do kolejnej tragedii na Ibrox Park. Gdy w 89 minucie spotkania Celtic zdobył gola na 1-0 wielu fanów The Gers zaczęło opuszczać stadion. W doliczonym czasie gry Colin Stein uzyskał wyrównuj±c± bramkę dla Rangers. Wówczas to czę¶ć fanów postanowiła powrócić na stadion zderzaj±c się z fanami, którzy akurat z niego wychodzili. Ludzie zaczęli się tratować w skutek czego zginęło 66 osób (w tym wiele dzieci), a około 200 osób zostało rannych. Tragedia ta była impulsem do radykalnych zmian w wygl±dzie i przede wszystkim w funkcjonalno¶ci stadionu. Ówczesny menadżer klubu Willie Waddel zainspirowany wygl±dem Westfalenstadion (obiektem Borussii Dortmund) przeforsował u władz klubu i prezesa Johna Lawrance'a pomysł gruntownej przebudowy stadionu. Liczne remonty doprowadziły do aktualnego wygl±du Ibrox. Doceniła to UEFA przyznaj±c stadionowi 5 gwiazdek i doł±czyła go do europejskiej elity piłkarskich obiektów. Aktualnie znajduje się w niej 27 stadionów, a oprócz Ibrox na terenie Wielkiej Brytanii klasę "Elite" posiadaj± jedynie Hampden Park, Millenium Stadium w Cardiff, Old Trafford w Manchesterze oraz Wembley Stadium w Londynie.

Jacek Korczak



Trybuna główna z pocz±tku XX wieku


Mecz Rangers z 1900 roku


Widok zniszczonej trybuny z 1902 roku


Następuje przebudowa Ibrox, po której...


...stadion może pomie¶cić blisko 140 tysięcy kibiców


Po tragedii z 1971 roku kolejna przebudowa...


...a inspiracj± staje się Westfalenstadion


Aktualny wygl±d stadionu


© by www.RangersPoland.com.pl
all rights reserved 2007-13
design by Jacek Korczak