RangersPoland.com.pl

Struktura ligowa w Szkocji   System ligowy w Szkocji to zbiór nie powi±zanych ze sob± organizacji w kategoriach: senior (professional i non-league), junior, amateur i welfare. Najwyższ± klas± rozgrywkow± jest Scottish Premiership, której organizacj± do lata 2013 roku zajmowało się Scottish Premier League. Również do tego momentu organizacj± trzech kolejnych szczebli ligowych (First, Second i Third Division) zajmowało się z kolei Scottish Football League. Na skutek reformy w szkockiej piłce powołano do życia Scottish Professional Football League (poł±czenie SPL z SFL), która to od sezonu 2013-14 odpowiada za funkcjonowanie wszystkich czterech szczebli w zawodowej piłce nożnej na terenie Szkocji.

   Ekstraklasa liczy dwana¶cie klubów, za¶ w pozostałych trzech ligach występuje po dziesięć zespołów. Scottish Premiership po sezonie opuszcza najsłabsza drużyna (jej miejsce zajmuje automatycznie mistrz Scottish Championship - dawne First Division), a od sezonu 2013-14 obowi±zywać będ± również baraże, w których przedostatnia drużyna ekstraklasy zmierzy się w dwumeczu z czwart± ekip± Scottish Championship. W drugiej parze zmierz± się kluby z drugiego i trzeciego miejsca z zaplecza ekstraklasy. Zwycięzcy obu par zagraj± o prawo gry w ekstraklasie w kolejnym sezonie. SPFL przyjęło tym samym obowi±zuj±cy w SFL wzór w barażach o awans/utrzymanie w First i Second Division. Do sezonu 2014-15 żaden klub tradycyjnie automatycznie nie opu¶ci szeregów Scottish League Two (dawne Third Division). Zarz±dzaj±ca poprzednio tym szczeblem SFL miała jednak w swoim statusie paragraf pozwalaj±cy na usunięcie klubu z Third Division, jeżeli ten trzy razy z rzędu zajmie ostatnie miejsce w lidze i za jego wyrzuceniem ze struktur opowie się 2/3 członków SFL.

   Od sezonu 2014-15 będzie istniała możliwo¶ć awansu do Scottish League Two na drodze sportowej, a nie poprzez casting w przypadku rozwi±zania klubu lub wyrzucenia go przez pozostałych członków. Tym samym jedna drużyna z kategorii non-league będzie mogła się zmierzyć w barażach z ostatni± ekip± Scottish League Two. Przeciwnik zostanie wyłoniony na drodze baraży pomiędzy mistrzem Highland Football League (najbardziej prestiżowa liga w kategorii non-league) a mistrzem Lowland Football League. Lowland League jest now± lig± utworzon± latem 2013 roku i w jej szeregi wchodz± najmocniejsze kluby East of Scotland Football League i South of Scotland Football League.

   Oprócz wspomnianych lig istniej± ligi w kategorii junior. Organizacj± tych rozgrywek zajmuje się Scottish Junior Football Association, która dzieli się na trzy regiony: West (63 kluby), East (63 kluby) i North (34 kluby). Organizowane s± również rozgrywki pucharowe dla klubów z kategorii junior, a najważniejszymi s± Scottish Junior Cup.

   Poniżej kategorii senior i junior znajduje się kategoria amateur, która zarz±dza Scottish Amateur Football Association i zrzesza w swoich szeregach blisko tysi±c klubów, które występuj± w ramach 67 lig. Konkurentem dla SAFA jest Scottish Welfare Football Association, które zrzesza ok. 500 klubów, głównie z północy Szkocji.

Jacek Korczak

1

Scottish Premiership

AberdeenKilmarnock

CelticMotherwell

Dundee UnitedPartick Thistle

Heart of MidlothianRoss County

HibernianSt. Johnstone

Inverness Caledonian Thistle


St. Mirren

2

Scottish Championship

Alloa AthleticGreenock Morton

CowdenbeathHamilton Academical

DumbartonLivingston

DundeeQueen of the South

FalkirkRaith Rovers

3

Scottish League One

AirdrieoniansEast Fife

ArbroathForfar Athletic

Ayr UnitedRangers

Brechin CityStenhousemuir

Dunfermline AthleticStranraer

4

Scottish League Two

Albion RoversElgin City

Annan AthleticMontrose

Berwick RangersPeterhead

ClydeQueen's Park

East StirlingshireStirling Albion

5

Highland League

Brora RangersForres MechanicsLossiemouth

Buckie ThistleFort WilliamNairn County

ClachnacuddinFraserburghRothes

Cove RangersHuntlyStrathspey Thistle

DeveronvaleInverurie Loco WorksTurriff United

Formartine UnitedKeithWick Academy
Lowland League

Dalbeattie Star


Selkirk

East Kilbride


Spartans

Edinburgh City


Stirling University

Gala Fairydean


Threave Rovers

Gretna 2008


Vale of Leithen

Preston Athletic


Whitehill Welfare


© by www.RangersPoland.com.pl
all rights reserved 2007-13
design by Jacek Korczak