RangersPoland.com.pl

Struktura ligowa w Szkocji



   System ligowy w Szkocji to zbiór nie powi±zanych ze sob± organizacji w kategoriach: senior (professional i non-league), junior, amateur i welfare. Najwyższ± klas± rozgrywkow± jest Scottish Premiership, której organizacj± do lata 2013 roku zajmowało się Scottish Premier League. Również do tego momentu organizacj± trzech kolejnych szczebli ligowych (First, Second i Third Division) zajmowało się z kolei Scottish Football League. Na skutek reformy w szkockiej piłce powołano do życia Scottish Professional Football League (poł±czenie SPL z SFL), która to od sezonu 2013-14 odpowiada za funkcjonowanie wszystkich czterech szczebli w zawodowej piłce nożnej na terenie Szkocji.

   Ekstraklasa liczy dwana¶cie klubów, za¶ w pozostałych trzech ligach występuje po dziesięć zespołów. Scottish Premiership po sezonie opuszcza najsłabsza drużyna (jej miejsce zajmuje automatycznie mistrz Scottish Championship - dawne First Division), a od sezonu 2013-14 obowi±zywać będ± również baraże, w których przedostatnia drużyna ekstraklasy zmierzy się w dwumeczu z czwart± ekip± Scottish Championship. W drugiej parze zmierz± się kluby z drugiego i trzeciego miejsca z zaplecza ekstraklasy. Zwycięzcy obu par zagraj± o prawo gry w ekstraklasie w kolejnym sezonie. SPFL przyjęło tym samym obowi±zuj±cy w SFL wzór w barażach o awans/utrzymanie w First i Second Division. Do sezonu 2014-15 żaden klub tradycyjnie automatycznie nie opu¶ci szeregów Scottish League Two (dawne Third Division). Zarz±dzaj±ca poprzednio tym szczeblem SFL miała jednak w swoim statusie paragraf pozwalaj±cy na usunięcie klubu z Third Division, jeżeli ten trzy razy z rzędu zajmie ostatnie miejsce w lidze i za jego wyrzuceniem ze struktur opowie się 2/3 członków SFL.

   Od sezonu 2014-15 będzie istniała możliwo¶ć awansu do Scottish League Two na drodze sportowej, a nie poprzez casting w przypadku rozwi±zania klubu lub wyrzucenia go przez pozostałych członków. Tym samym jedna drużyna z kategorii non-league będzie mogła się zmierzyć w barażach z ostatni± ekip± Scottish League Two. Przeciwnik zostanie wyłoniony na drodze baraży pomiędzy mistrzem Highland Football League (najbardziej prestiżowa liga w kategorii non-league) a mistrzem Lowland Football League. Lowland League jest now± lig± utworzon± latem 2013 roku i w jej szeregi wchodz± najmocniejsze kluby East of Scotland Football League i South of Scotland Football League.

   Oprócz wspomnianych lig istniej± ligi w kategorii junior. Organizacj± tych rozgrywek zajmuje się Scottish Junior Football Association, która dzieli się na trzy regiony: West (63 kluby), East (63 kluby) i North (34 kluby). Organizowane s± również rozgrywki pucharowe dla klubów z kategorii junior, a najważniejszymi s± Scottish Junior Cup.

   Poniżej kategorii senior i junior znajduje się kategoria amateur, która zarz±dza Scottish Amateur Football Association i zrzesza w swoich szeregach blisko tysi±c klubów, które występuj± w ramach 67 lig. Konkurentem dla SAFA jest Scottish Welfare Football Association, które zrzesza ok. 500 klubów, głównie z północy Szkocji.

Jacek Korczak

1

Scottish Premiership

Aberdeen



Kilmarnock

Celtic



Motherwell

Dundee United



Partick Thistle

Heart of Midlothian



Ross County

Hibernian



St. Johnstone

Inverness Caledonian Thistle


St. Mirren

2

Scottish Championship

Alloa Athletic



Greenock Morton

Cowdenbeath



Hamilton Academical

Dumbarton



Livingston

Dundee



Queen of the South

Falkirk



Raith Rovers

3

Scottish League One

Airdrieonians



East Fife

Arbroath



Forfar Athletic

Ayr United



Rangers

Brechin City



Stenhousemuir

Dunfermline Athletic



Stranraer

4

Scottish League Two

Albion Rovers



Elgin City

Annan Athletic



Montrose

Berwick Rangers



Peterhead

Clyde



Queen's Park

East Stirlingshire



Stirling Albion

5

Highland League

Brora Rangers



Forres Mechanics



Lossiemouth

Buckie Thistle



Fort William



Nairn County

Clachnacuddin



Fraserburgh



Rothes

Cove Rangers



Huntly



Strathspey Thistle

Deveronvale



Inverurie Loco Works



Turriff United

Formartine United



Keith



Wick Academy
Lowland League

Dalbeattie Star


Selkirk

East Kilbride


Spartans

Edinburgh City


Stirling University

Gala Fairydean


Threave Rovers

Gretna 2008


Vale of Leithen

Preston Athletic


Whitehill Welfare


© by www.RangersPoland.com.pl
all rights reserved 2007-13
design by Jacek Korczak