Kamery sportowe- czym są, jak je wybierać, czy warto?

Home  /   Kamery sportowe- czym są, jak je wybierać, czy warto?
Kamery sportowe- czym są, jak je wybierać, czy warto?

Kamery sportowe okazują się przydatne nie tylko podczas wakacyjnych wycieczek i uprawiania sportów ekstremalnych. To także produkty dla wszystkich, którzy cenią sobie ich niebywałą wytrzymałość i niewielki rozmiar, przy zachowaniu wysokiej jakości obrazu, pomimo trudnych warunków atmosferycznych.

Do czego używane są kamery sportowe?

To sprzęty, dzięki którym można utrwalić nawet te ekstremalne wrażenia, cudowne krajobrazy i szaleńcze sporty https://www.edustrada.pl/do-czego-sluza-kamery-sportowe/. Odznaczają się one niewielką wagą i wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Zostały stworzone z myślą o osobach bardzo aktywnych, ceniących sobie adrenalinę. Nadają się do użytku w ekstremalnych warunkach, co ważne można je zamocować w różnych miejscach (kask, ramiona, kierownica roweru). Zapisują wspomnienia, tworząc niesamowite wideo, pełne efektów i emocji.

 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kamery sportowej?

Wybierając kamery sportowe, warto sprawdzić i porównać ze sobą ich parametry, aby wybrać model spełniający wszelkie oczekiwania, który sprawdzi się w danych sytuacjach.

  • Rozdzielczość

Modele o wysokiej rozdzielczości wiążą się z większym wydatkiem, niektóre z nich udostępniają rejestrowanie zdarzeń w rozdzielczości 4K. Tańsze propozycje oferują nagrywanie w rozdzielczości Full HD, nie warto inwestować w gorszej klasy sprzęty, gdyż nagrane nimi filmiki mogą odbiegać sporo od oczekiwań. Dobrze jeśli rozdzielczość kamery wynosi minimum 12 MP.

  • Konstrukcja

Sprzęt musi być przede wszystkim wodoodporny, aby deszcz nie był mu groźny. Oprócz tego powinien być wstrząsoodporny i pyłoodporny, żeby nie uszkodził się na przykład podczas szybkiej jazdy na rowerze https://vobis.pl/foto/akcesoria. Wysokiej jakości obudowa kamery pozwala na korzystanie z niej przez długie lata, nawet w tych najbardziej niekorzystnych warunkach.

  • Mikrofon

Nie powinien być zbyt szczelnie zasłonięty przez korpus kamery, zbyt czułe mikrofony rejestrują także te niechciane dźwięki. Warto wcześniej sprawdzić nagrywany dźwięk i ewentualnie zmienić miejsce zamontowania urządzenia. Dostępne są również mikrofony oddzielne, do kamer sportowych.

  • Wyświetlacz

Kamery sportowe przeważnie są wyposażone w wyświetlacz 2 calowy, co jest całkowicie wystarczające. Bez problemu można wówczas po nagraniu wideo, od razu go odtworzyć. Popularnym rodzajem wyświetlacza montowanym w kamerkach jest ekran LCD.

  • Bateria

Kamery sportowe wyposażone w baterię 900-1200 mAh umożliwiają dwie godziny ciągłego nagrywania. Mniej pojemne baterie mogą bardzo szybko się rozładować w nagłych i niezbyt dobrych sytuacjach, kiedy jest akurat nagrywany na przykład wyścig czy piękny krajobraz, który chce się utrwalić.

  • Połączenie z siecią

Kamerki mają zazwyczaj wbudowane Wi-Fi, z tego względu można szybko przesłać filmik znajomym czy prowadzić transmisję na żywo.

 

Dlaczego lepiej zainwestować w kamerę, niż korzystać z tej znajdującej się w telefonie?

Niekiedy lepiej nie ryzykować uszkodzenia drogiego smartfonu, a skorzystać z kamerki sportowej, przystosowanej do trudnych warunków. Taki sprzęt jest odporniejszy, może być zamocowany do motocyklu, plecaka, kija selfie czy statywu. W ten sposób zapewnia się bezpieczeństwo twojemu telefonowi, kamery nie trzeba również demontować. Jest wysoce odporna, a więc nie grozi jej uszkodzenie, nie trzeba na nią specjalnie uważać, jak w przypadku telefonu. Kamery sportowe są tańsze od smartfonów, lekkie, a do tego można do nich dokupić ochronną obudowę. Nie straszne im wstrząsy czy uderzenia, a jak wiadomo smartfon w trakcie jednego upadku może już zostać dosyć poważnie uszkodzony, gdyż są to niezwykle delikatne urządzenia. Kamery sportowe wyposażone w wodoodporną obudowę mogą być używane również pod wodą, na przykład do kamerowania cudownego podwodnego krajobrazu. Smartfony czasem umożliwiają kamerowanie pod wodą, ale nie w każdych warunkach i zawsze wiąże się to z ryzykiem. Lepiej więc zdecydować się na niedrogą kamerkę sportową, niż wydawać dużą sumę pieniężną na nowego smartfona. Warto pamiętać również o tym, iż kamery sportowe zostały stworzone z myślą o ekstremalnych sytuacjach. Nawet najlepiej wyposażony smartfon nie jest w stanie zastąpić tego urządzenia. Kamery sportowe posiadają nie tylko stabilizację obrazu, ale także umożliwiają nagrywanie w najwyższej rozdzielczości. Do nurkowania, uprawiania sportów ekstremalnych czy zwykłego jeżdżenia na rowerze lepiej jest wybrać wysokiej jakości kamerę sportową. Ujęcia dzięki niej będą wyraźne, nawet jeśli ruch będzie bardzo szybki. Mając kamerę sportową, nie trzeba martwić się, iż smartfon nagłe spadnie na ziemię, poobija się, czy wpadnie do wody.

 

Jaka kamera sportowa jest najlepsza?

Wszystko zależy od tego, do czego będzie akurat ten sprzęt używany. Dla każdej osoby może to oznaczać coś innego. Jeśli ma być używana do kręcenia pod wodą, wówczas musi być ona przede wszystkim wodoszczelna. Dla rowerzysty lepszym wyjściem będzie zakup wstrząsoodpornej kamery rowerowej z bardzo dobrą stabilizacją ekranu, dzięki czemu ujęcia będą wyraźne, bez rozmazanych momentów. Dla zwykłego turysty polecane są małe, bezprzewodowe kamery odporne na warunki atmosferyczne.