Technik ortopeda – kto to taki

Home  /   Technik ortopeda – kto to taki
Technik ortopeda – kto to taki

Technik ortopeda – kto to taki – czy ten zawód coś Ci mówi? Jest to osoba, która coraz częściej pojawia się w klinikach ortopedycznych. Mogłeś jednak o nim nie słyszeć, gdyż zazwyczaj asystuje lekarzowi specjaliście lub zajmuje się wykonywaniem innych, charakterystycznych dla niego, zadań.

Czym zajmuje się taka osoba? Jakie ma uprawnienia? Czy można udać się do niego np. na alloplastykę stawu lub artroskopię łąkotki? Czytając poniższy artykuł poznasz odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące pracy technika ortopedy.

Technik ortopeda – wykształcenie

Zawód ten, jak większość profesji, wymaga ukończenia odpowiedniej szkoły. Należy on do grupy tak zwanych zawodów regulowanych i nie może wykonywać go każda osoba, której uda się przejść proces rekrutacyjny. W celu wykonywania zawodu technika ortopedy niezbędne jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Jak można wejść w ich posiadanie? Pierwszym, ale nie jedynym, sposobem jest wybór odpowiedniej szkoły, dzięki której możliwe będzie uzyskanie średniego wykształcenia medycznego o specjalizacji technik ortopeda. Inne dostępne opcje to ukończenie szkoły policyjnej o profilu biochemika lub uzyskanie odpowiedniego certyfikatu – tak zwanego certyfikatu mistrza. Aby uzyskać któryś z wymienionych tytułów należy podejść do napisania egzaminów, które są ściśle określonymi przez normy państwowe. Mają one na celu sprawdzenie wiedzy kandydatów, tak aby żadna osoba, która nie posiada niezbędnej wiedzy, nie mogła przejść przez ten etap weryfikacyjny.

Technik ortopeda – uprawnienia

Technik ortopeda - kto to taki
Technik ortopeda – kto to taki

Technik ortopeda może zajmować się projektowaniem, wykonywaniem i sprzedażą sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego. Niekiedy można spotkać go także podczas asystowania lekarzowi specjaliście. Do jego podstawowych zadań należą zazwyczaj: realizacja zamówień indywidualnych, prowadzenie instruktaży posługiwania się przedmiotami ortopedycznymi, wykonywanie pozytyw gipsowych, dostosowanie przedmiotów ortopedycznych do potrzeb pacjenta, dobieranie elementów do wykonywania przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, wykonywanie montażu, demontażu i usług wykończeniowych przedmiotów ortopedycznych, dobieranie i stosowanie metody przetwarzania i obróbki materiałów wykorzystywanych w technice ortopedycznej, pobieranie miar, a także dokonywanie niezbędnych, okresowych przeglądów i napraw przedmiotów ortopedycznych. Po ukończeniu odpowiednich kursów, zakończonych egzaminem, pracownik posiada szereg umiejętności. W szczególności, osoba taka posiada specjalistyczną wiedzę na temat szeroko pojętego wyposażenia medycznego, dzięki tym umiejętnościom może stanowić dobre wsparcie dla lekarza ortopedy. Technik ortopeda z Ortho Expert potrafi także na podstawie zlecenia lekarskiego dokładnie określić jakie przedmioty będą niezbędne podczas leczenia oraz stwierdzić w jakie sprzęty należy wyposażyć przychodnię, a także samodzielnie zaprojektować różnego rodzaju przyrządy rehabilitacyjne.

Zobacz usługi ortopedyczne:

Technik ortopeda – miejsce pracy

Teraz, kiedy wiesz już jakie wykształcenie musi posiadać technik ortopeda i czym się zajmuje, pewnie zastanawiasz się, ,gdzie taka osoba może pracować. Poniżej przedstawione zostały trzy najpopularniejsze miejsca pracy, w których osoba z wykształceniem technika ortopedy może znaleźć zatrudnienie.

    • Technicy ortopedzi często wybierają asystowanie lekarzowi ortopedzie podczas wizyt pacjentów. To właśnie wykonywanie tego zawodu sprawia, że pacjent może mieć bezpośredni kontakt z tego typu specjalistą. Technik ortopeda nie posiada uprawnień do samodzielnego przyjmowania pacjentów, ale stanowi nieodzowną pomoc dla specjalistów. Pomoc ta jest szczególnie istotna zazwyczaj, gdy na wizycie zjawia się pacjent, który ma ograniczone możliwości poruszania się. Technik ortopeda pomoże także lekarzowi w sytuacji, jeśli trzeba będzie sporządzić odlew gipsowy, wykonać pomiary, czy też dokonać wyboru odpowiednich przyrządów ortopedycznych.
    • Inną opcją pracy dla technika ortopedy jest rozpoczęcie pracy jako sprzedawca lub przedstawiciel handlowy. Wiele osób może pomyśleć, że zawód ten nie brzmi jakby miał być powiązany z wykonywaniem takiej profesji. Otóż praca ta polega w głównej mierze na dostarczaniu i dystrybucji gotowych wyrobów ortopedycznych do odbiorców, którzy złożą zamówienie. Ten zawód również wiąże się z kontaktem z ludźmi, jednak nie zawsze z pacjentem. Takiego pracownika spotkać można np. podczas realizacji zaleceń lekarskich. Posiadane wykształcenie zawodowe oraz perfekcyjna znajomość tematu sprawiają, że jest on w stanie dobrze zająć się doborem odpowiednich akcesoriów.
    • Najbardziej opłacalną i najlepiej płatną opcją jest podążanie w kierunku technicznym. Oznacza to projektowanie takich sprzętów jak np. ortezy i gorsety ortopedyczne. W tej sytuacji technik ortopeda zatrudniony zostać może przykładowo w zakładach specjalizujących się w produkcji sprzętu rehabilitacyjnego. Podczas wykonywania tego zawodu nie ma on bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Zaprojektowane przez niego przedmioty zostaną dostarczone pacjentowi, który złożył na nie zamówienie.