Jak spakować się do przeprowadzki?

Home  /   Jak spakować się do przeprowadzki?
Jak spakować się do przeprowadzki?

Przeprowadzka to jeden z najmniej przez nas wyczekiwanych momentów. Oznacza to dla przede wszystkim mnóstwo pracy przede wszystkim dlatego, że potrzebujemy spakować się w dość krótkim czasie z całym dobytkiem, który nagromadziliśmy przez całe nasze życie.  Ponadto jeśli do tej pory nie został zrobiony remanent w naszych rzeczach to jest to również ten moment, w którym należy posegregować rzeczy oraz pozbyć się tych, które od dawna zalegają w naszym dotychczasowym mieszkaniu. Jak zatem podejść do tematu przeprowadzki by przebiegła ona bezboleśnie dla wszystkich domowników i nas samych?

Posegreguj rzeczy kategoriami i odpowiednio oznacz kartony!

Zarówno przeprowadzki międzynarodowe jak i te krajowe wymagają pieczołowitych przygotowań związanych z pakowaniem wszystkich swoich przedmiotów codziennego użytku. Przede wszystkim należy je posegregować kategoriami. W ten sposób każdy z nas będzie miał możliwość lepszego odnalezienia się pod względem późniejszego ulokowania ich w mieszkaniu lub domu docelowym. Ponadto kartony powinny być oznaczone nazwami tych kategorii. Na szczególne oznaczanie zasługują przedmioty delikatne, które są szklane lub porcelanowe.

Kartony do przeprowadzki, jak już wyżej wspomniano, powinny być oznaczone w sposób, który pozwoli na ich łatwą identyfikację podczas pakowania do samochodu i przy późniejszym rozpakowywaniu. Rzeczy delikatne, wymagające specjalnej troski powinny być przede wszystkim opakowane w specjalny papier, który zniweluje ryzyko uszkodzenia podczas jazdy. Ponadto jeśli mamy taką możliwość to zdecydowanie przyda się tu wypełniacz (chociażby w postaci dodatkowego, pomiętego papieru), który dodatkowo wypełni puste przestrzenie.

Zrób porządek z “przydasiami” i rzeczami nieużywanymi.

Przeprowadzka to również idealny moment na oględziny i redukcję rzeczy, które mamy w swojej szafie, na strychu czy szafkach kuchennych. Dzięki temu będziemy mogli przemyśleć co jeszcze nam przyda się, a czego możemy się już pozbyć. Świetną inicjatywą na portalach społecznościowych są grupy, które zrzeszają tysiące ludzi, a w których można oddać za darmo swoje już nieużytkowane rzeczy. Dzięki temu unikniemy generowania nowych worków ze śmieciami oraz damy drugie życie przedmiotom, które byśmy wyrzucili do kosza na śmieci. Ponadto kartony do przeprowadzki możemy zdobyć na dwa różne sposoby. Możemy je zakupić (np. w firmie, która ma swoje własne sygnowane pudła do przeprowadzek) lub poprzez recykling czyli można użyć pudeł, które już wcześniej służyły jako kartony zabezpieczające nasze przesyłki.

Przeprowadzki firm czy rodzinnych biznesów to nieco bardziej zawiły proces. Tu starannie trzeba przejrzeć wszystkie sprzęty, odpowiednio je oznaczyć oraz sprawdzić czy cała dokumentacja została odpowiednio zabezpieczona by nie wyciekła w obce i niepowołane ręce. Jest to na tyle żmudny proces, iż jego przeprowadzenie powinno planować się na wiele miesięcy przed docelową datą. Każda bowiem firma jest przede wszystkim miejscem, które posiada poufną dokumentację, która powinna być szczególnie chroniona. Związane jest to przede wszystkim z procedurami, które są obowiązkowe w każdej z firm, w której planowane są procesy różnego typu.

Zaplanuj wszystko odpowiednio wcześniej.

Warto również wprowadzić kilka kroków, które pozwolą nam na szybkie i bezbolesne załatwienie wszelkich spraw związanych z przeprowadzką. Zdecydowanie będą to bardzo intensywne tygodnie, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i działać odpowiednio wcześniej by zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadmiernej ilości “fakapów” związanych z przeprowadzką.

  • Powiadom urzędy i swojego pracodawcę o zmianie adresu – jeśli zmieniasz przy okazji meldunek to trzeba to zrobić minimum trzy miesiące przed przeprowadzkom. Urzędom da to dodatkowy czas na “dojrzenie” sprawy, a pracodawca będzie miał możliwość przeprowadzenia bezbolesnej zmiany danych w twojej dokumentacji pracowniczej.
  • Powiadom o przeprowadzce swoich najbliższych – możliwe, że również zaoferują pomoc przy przeprowadzaniu się. A każda pomocna dłoń w tym wyzwaniu jest na wagę złota! Ponadto warto powiadomić ich chociażby dla tego, żeby się nie martwili o ciebie.
  • Ustal termin transportu i wpłać zaliczkę/ zadatek na poczet tej usługi – dzięki temu masz pewność, iż termin został zarezerwowany oraz nie stracisz czasu na szukanie innych firm.
  • Zużyj wszystko w lodówce i staraj się ograniczyć zakupy spożywcze do momentu przenosin w nowe miejsce – pozwoli to uniknąć nerwów oraz nie zmarnujesz pieniędzy.
  • Odpowiednio wcześniej podpisz umowy z firmami telekomunikacyjnymi (np. telewizja, Internet) – dzięki temu, wprowadzając się wszystkie media będą włączone już w dniu, w którym wprowadzisz się do nowego domu/ mieszkania.

Dobrze zaplanowana przeprowadzka wcale nie jest taka trudna do przeprowadzenia. Należy zastosować się do tych kilku reguł, które znacznie ułatwią nam cały ten proces. Przewóz mebli i innych rzeczy użytkowych to znak, że przenosiny przebiegły sprawnie i bez problemów związanych z czasem przeznaczonym na to zajęcie. Transport mebli z wniesieniem to oczywiście dodatkowy koszt, ale wiele firm posiada rabaty dla swoich klientów jeśli przeprowadzka obejmuje wiele przedmiotów czy też etapów. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę stan naszego zdrowia, nerwów czy kręgosłup to sam fakt, iż ktoś nam wniesie całość z samochodu firmy przeprowadzkowej jest znacznie ważniejszy niż gotówka w portfelu. Podczas kalkulowania kosztów powinniśmy brać przede wszystkim nasze możliwości fizyczne pod względem przenoszenia rzeczy oraz odległość punktu A do punktu B.