Trener personalny – jak go wybrać?

Home  /   Trener personalny – jak go wybrać?
Trener personalny – jak go wybrać?

Moda na zdrowy styl życia trwa w najlepsze. Jak pokazują wszystkie ogólnodostępne statystyki, trend ten jest zauważalny od kilku lat i nic nie wskazuje na to, aby miało to ulec zmianie. Coraz większa liczba Polaków zmienia swoje nawyki żywieniowe oraz pamiętać o codziennej aktywności fizycznej. Z tego względu coraz większą popularnością cieszą się trenerzy personalni. Trener personalny to osoba, dzięki której możemy znacznie szybciej osiągnąć założone przez siebie cele. Bez względu na to, czy chcemy zrzucić zbędne kilogramy, zwiększyć masę mięśniową, dobry trener personalny powinien pomóc nam jak najszybciej dojść do oczekiwanych rezultatów. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak wybrać dobrego trenera personalnego. 

Trener personalny – dlaczego jest tak ważny?

Wraz z trendem na zdrowy styl życia, pojawia się coraz więcej siłowni, klubów fitness i wielu innych tego typu obiektów. Coraz popularniejsza staje się również profesja trenerów personalnych. Wiele osób uważa, iż treningi bez trenera personalnego przynoszą znacznie mniejsze rezultaty. Warto jednak wiedzieć o tym, iż zanim zdecydujemy się na podjęcie jakiegokolwiek treningu na siłowni, musimy pamiętać o tym, iż każdy z nas jest inny. W zależności od tego, czy chcemy zrzucić zbędne kilogramy, czy powiększyć masę mięśniową, będziemy musieli odpowiednio dostosować swój trening. Plany treningowe znajomych czy gotowce z internetu na nic nam się nie zdadzą.

 Jeżeli dawno nie ćwiczyliśmy (lub nigdy), to kontuzja pojawi się prędzej czy później. Wykonywanie ćwiczeń w nieodpowiedni sposób, może przynieść nam całą masę negatywnych konsekwencji na czele ze zniechęceniem. Jeśli wymarzone efekty nie będą pojawiały się tak szybko, jak byśmy tego chcieli, to bardzo szybko możemy podjąć decyzję o zaprzestaniu treningów. Jaki jest sposób na to, aby treningi przebiegały w sposób prawidłowy oraz przynosiły oczekiwane rezultaty? Oczywiście udać się do dobrego trenera personalnego. W chwili obecnej dobry trener personalny jest na wagę złota.

Kim dokładnie jest trener personalny?

Trener personalny jest osobą, której podstawowym zadaniem jest pomóc osobie trenującej w osiągnięciu założonych celów. Trener ma nas motywować do pracy oraz rozliczać z poczynionych przez nas postępów. Każdy dobry trener zobowiązany jest do przygotowania dla nas indywidualnego planu treningowego, który będzie dostosowany do naszych potrzeb oraz możliwości. Musi wziąć pod uwagę nasz aktualny stan zdrowia oraz ewentualne ograniczenia organizmu. Dzięki temu nasze treningi będą przynosiły dokładnie takie efekty, jakich byśmy oczekiwali.

W trakcie indywidualnego treningu trener personalny cały czas musi być do naszej dyspozycji oraz czuwać nad naszym bezpieczeństwem. Jego obowiązkiem jest poświęcanie czasu wyłącznie nam. Jeśli zauważy jakiekolwiek błędy w wykonywanych przez nas ćwiczeniach, od razu zareaguje. Będzie również motywować nas do dawania z siebie sto procent podczas wykonywania poszczególnych ćwiczeń.

Jaki jest zakres obowiązków trenera personalnego?

Najistotniejszym zadaniem każdego trenera personalnego jest oczywiście utworzenie planu działania, który będzie oparty o najlepsze rozwiązania dopasowane do konkretnego klienta. Plan musi uwzględniać wszystkie ograniczenia, które posiada dany ćwiczący, aby wyeliminować do minimum ryzyko wystąpienia kontuzji. Strategia przygotowana przez trenera personalnego dla klienta musi być realna i możliwa do wdrożenia w życie w jak najkrótszym okresie czasu.

Zanim trener personalny przystąpi do wykonywania z nami treningów, powinien przeprowadzić z nami dokładny wywiad. Dzięki niemu uzyska cały pakiet informacji odnośnie naszej osoby. Uzyska na przykład informację, w jaki sposób żyjemy, jaki jest nasz jadłospis. Zweryfikuje również naszą kondycję oraz choroby, jakie przeszliśmy w ostatnim czasie. Trener personalny musi również dokonać wszelkich możliwych pomiarów naszego ciała. Dzięki temu w późniejszym czasie będzie można sprawdzić, czy założone cele zostały zrealizowane. W niektórych przypadkach trener może zlecić nam również wykonanie specjalistycznych badań lekarskich. Dzieje się tak wtedy, gdy trener chce sprawdzić, czy systematyczne wykonywanie ćwiczeń nie wpłynie na pogorszenie naszego stanu zdrowia. Trzeba pamiętać o tym, iż najważniejsze jest nasze zdrowie oraz bezpieczeństwo. Trener personalny  musi mieć stuprocentową pewność, iż jesteśmy gotowi do wykonywania wszystkich ćwiczeń z planu treningowego.

Dlaczego usługi trenerów personalnych są drogie?

Niektórzy narzekają, iż ceny za usługi oferowane przez trenerów personalnych są zbyt wysokie. Warto jednak wiedzieć o tym, iż jeżeli mamy kupić karnet na siłownię, z którego nie będziemy korzystać w regularny sposób albo będziemy wykonywać ćwiczenia w sposób nieodpowiedni, to szybko może dojść do kontuzji. Zamiast osiągać założone cele, wcześniej wylądujemy u lekarza. Wszystkie efekty osiągniemy znacznie szybciej, gdy zdecydujemy się na skorzystanie z usług profesjonalnego trenera personalnego. Jest to inwestycja w nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie.