Jak wybrać ubrania dla niemowlęcia?

Home  /   Jak wybrać ubrania dla niemowlęcia?
Jak wybrać ubrania dla niemowlęcia?

Jak wybrać ubrania dla niemowlęcia? Termin porodu coraz bliżej, czas więc skompletować wyprawkę dla swojego noworodka. Kupowanie ubranek dla malutkiego dziecka to nie tylko ogromna przyjemność, ale również obowiązek, który pozwoli przyszłej mamie spokojnie przygotować się do tego wielkiego dnia. Jest to również spore wyzwanie, ponieważ wiele mam zadaje sobie pytanie: jakie ubranka dla noworodków i dla niemowląt warto kupić? Jakie z nich powinny znaleźć się w szpitalnej torbie. W poniższym artykule pomagamy znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Co powinno znaleźć się w wyprawce dla noworodka?

Jak wybrać ubrania dla niemowlęcia?
Jak wybrać ubrania dla niemowlęcia?

Wybierając pierwsze ubranka dla dzieci, warto kierować się kilkoma zasadami. Każda rzecz powinna być praktyczna, wygodna i wystarczająco ciepła. Stosując się do tych trzech kryteriów, możesz być pewna, że nie popełnisz błędu. Praktyczne są przede wszystkim klasyczne body z zapięciem kopertowym i zapinane na zatrzaski, także wzdłuż obu nóżek. Mają one tę zaletę, że nie musisz ich zakładać dziecku przez głowę. Body to absolutnie niezastąpiony element ubioru każdego dziecka!
Noworodek to maleństwo o szczególnych potrzebach. Jego układ nerwowy, ruchowy oraz pokarmowy nie są jeszcze w pełni rozwinięte, a skóra jest dużo delikatniejsza i wrażliwsza niż skóra kilkuletniego dziecka, czy też dorosłego. Dlatego wszystkie kupowane z myślą o niemowlakach ubranka, które będą miały bezpośredni kontakt ze skórą malucha muszą być wykonane wyłącznie z najwyższej jakości naturalnych materiałów. Takie materiały nie będą podrażniały delikatnej skóry noworodka. Najlepiej  w takiej roli sprawdza się delikatna 100 % bawełna. Jeśli chodzi o ostatnie kryterium (odpowiednio ciepłe ubrania), ważne jest, aby wybierać produkty, które utrzymają Twoje dziecko w cieple. Przez pierwsze osiem tygodni Twój noworodek wciąż nie może regulować swojej wewnętrznej temperatury, warto o tym pamiętać decydując się na zakup konkretnych elementów odzieży dziecięcej. Należy więc przygotować bawełnianą piżamę do spania dobraną do pory roku.

Jaki rozmiar ubranek wybrać na początek?

Przybliżoną wielkość dziecka, które ma przyjść na świat pomaga określić lekarz wykonujący badania USG. Wskazówką powinna być także genetyka – jeśli zarówno ojciec, jak i matka byli sporymi bobasami, to również ich noworodek może być całkiem spory. Przeciętne dziecko, urodzone w terminie waży około 3-3,5 kg i ma 50-55 cm długości ciała. Inaczej jest z wcześniakami, które mogą być lżejsze i krótsze. Dzieci, których rodzice są wysocy mogą być cięższe i dłuższe. Decydując się na zakup ubranek warto zazwyczaj decydować się na rozmiar większy, ponieważ dzięki temu unikniemy sytuacji, w której ubranka są za małe.

Jakie ubranka wziąć do szpitala?

Co zabrać do szpitalnej torby – to problem bardzo wielu rodziców. Warto pamiętać, że w pierwszych chwilach życia noworodek będzie głównie spać. Dlatego nie ma potrzeby zabierania przesadnej ilości ubranek do na co dzień. Zdecydowanie jeden lub dwa eleganckie stroje będą wystarczające na początek. W szpitalnej torbie powinny znaleźć się również body oraz piżamki – absolutnie najważniejsze elementy odzieży noworodka. Warto do tego dorzucić kocyk, sweterek i ciepłe skarpetki.
Pielęgnacja skóry noworodka to jedno z największych wyzwań, z jakimi muszą się zmierzyć młodzi rodzice. Pomogą w tym odpowiednio dobrane akcesoria, dzięki którym każda kąpiel może przemienić się w miłą przygodę. Takim praktycznym dodatkiem jest ręcznik dla niemowlaka, który wykonany powinien być z miękkiego materiału, aby nie podrażniał wrażliwej skóry malucha.

Wybór ubranek dla niemowlaka – o czym pamiętać?

Skompletowanie pierwszej szafy, czy też torby ubranek dla niemowlaka nie jest zadaniem prostym – zwłaszcza dla rodziców, którzy nie mają jeszcze doświadczenia po starszych dzieciach. Najczęściej wpadają oni w zakupowy szał, kupując wiele rzeczy, które są niepotrzebne i nigdy nie zostaną wykorzystane. Warto przy tym zachować zdrowy rozsądek i wybierać tylko te elementy odzieży dziecięcej, które realnie mogą się przydać.
Kluczowe przy ubrankach dla dzieci jest dobranie prawidłowych rozmiarów. Nie jest łatwo je określić, kiedy jeszcze dziecko nie pojawiło się na tym świecie, dlatego zawsze warto decydować się na ubranka odrobinę większe, żeby służyło one dłużej. Pomóc w tym mogą szczegółowe tabele rozmiarów, w których znajdziemy dokładne wymiary odzieży dziecięcej oferowanej przez danego producenta.

Ogromną uwagę należy zwrócić na materiał, z którego wykonane są ubranka. Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa, dlatego należy zapewnić jej kontakt tylko z odpowiednimi materiałami – idealnie sprawdzi się bawełna. Stosowanie nieodpowiednich materiałów może powodować reakcje alergiczne oraz podrażnienia, które zaczną pojawiać się na rękach, brzuchu i nóżkach. Dobór materiału ma szczególne znaczenie w przypadku body oraz piżam, w których to dzieci spędzają najwięcej czasu. Każda rzecz musi być również prana w odpowiednich detergentach, a zaraz po zakupie wygotowana, by pozbyć się bakterii, roztoczy i innych ustrojstw.