Jak wyczyścić rolety materiałowe z pleśni?

Home  /   Jak wyczyścić rolety materiałowe z pleśni?
Jak wyczyścić rolety materiałowe z pleśni?

Rolety dzień i noc oraz rolety zewnętrzne cieszą się ogromną popularnością. Coraz więcej osób decyduje się na zamianę żaluzji na wymiar właśnie na rolety dzień noc. Zakup rolet okiennych to bardzo dobra decyzja. Największą popularnością cieszą się te wykonane z tkaniny. Ich zakup to nieoceniony dodatek wnętrz. Ochraniają one pomieszczenia przed nadmiernym słońcem, a dodatkowo wyróżnia je szereg właściwości, które dodają uroku pomieszczeniom.

Niestety, sporym minusem rolet antywłamaniowych oraz rolet tekstylnych jest fakt, iż dość szybko ulegają zabrudzeniom. Jeżeli czyszczenie rolet w kasecie zostanie zaniedbane, po pewnym czasie może nawet utworzyć się na nich nawet grzyb. Jak czyścić rolety rzymskie oraz wszelkiego rodzaju rolety? Jak zwalczyć pleśń powstałą na rolecie? Na wszystkie te pytania udzielamy odpowiedzi w niniejszym artykule.

Podstawowe wskazówki dotyczące mycia rolet, o których warto wiedzieć

Rolety produkuje się z różnego rodzaju materiałów. To z kolei powoduje, iż w zależności od zastosowanego materiału, należy zastosować inne sposoby czyszczenia. Warto wiedzieć, że najwięcej wartościowych informacji na temat dozwolonych sposobów czyszczenia posiadanych przez nas rolet znajdziemy w ulotce dołączonej przez producenta. Poza tym, istnieją też uniwersalne sposoby, które pozwalają na wyczyszczenie nawet najbardziej zabrudzonych rolet. W czyszczeniu żaluzji refleksoli, żaluzji zewnętrznych oraz rolet najważniejsze jest to, aby zachować systematyczność. Jeżeli czyszczenie będziemy przeprowadzać w sposób regularny, wówczas z pewnością nasze osłony okienne będą wyglądały atrakcyjnie przez bardzo długi czas.

Największą popularnością cieszą się w tej chwili najprostsze rolety, czyli takie, które są wyprodukowane z materiału. Producenci pokrywają takie rolety apreturą. Jest to specjalna powłoka odpowiadająca za uszlachetnienie tkaniny. Dzięki niej roleta jest zabezpieczona przed wilgocią, osiadaniem kurzu oraz niezwykle groźnym płowieniem.

Jak wyczyścić rolety materiałowe z pleśni?Stanowczo zabronione jest czyszczenie rolet w pralce oraz bardzo mocnymi środkami chemicznymi. Jeżeli wypierzemy roletę w pralce, wówczas zachodzi ogromne ryzyko, iż dojdzie do jej deformacji lub pogniecenia. Zabronione jest też prasowanie rolet oraz czyszczenie ich szorstkimi szczoteczkami. Mogłoby to spowodować, iż impregnat uległby znacznemu uszkodzeniu. Jedyny rodzaj, który można prać ręcznie lub w pralce, to rolety rzymskie. Decydując się na wypranie tego rodzaju rolet musimy jednak wziąć pod uwagę, aby skorzystać z programu do tkanin delikatnych. Nie wolno prać rolet w programie z wirowaniem. Mimo wszystko, zdecydowanie najskuteczniejszym, najprostszym jest po prostu czyszczenie ich bez zdejmowania z okna. Rozwijamy roletę a następnie czyścimy ją stosując jeden ze sposobów, który omawiamy w kolejnych częściach niniejszej publikacji.

Jak usunąć pleśń z rolety?

Pranie rolet w pralce nie jest dobrym pomysłem. Nie zalecamy także czyszczenia ich bardzo silnymi środkami odplamiającymi. Ich użycie mogłoby spowodować, że doszłoby do odbarwienia tkaniny. Jak zatem usunąć pleśń powstałą na powierzchni rolety? Najlepiej jest użyć do tego mieszankę ciepłej (nie gorącej) wody z delikatnym proszkiem do prania oraz płynem do naczyń. Taka substancja jest zdecydowanie najlepsza do usuwania pleśni z takich materiałów. Do wyczyszczenia rolety tą miksturą należy użyć niewielką gąbkę lub delikatną szczoteczkę.

Moczymy gąbkę w zawiesinie, a następnie bardzo powoli i delikatnie przecieramy powierzchnię rolety. Stosując tę metodę koniecznie trzeba pamiętać o tym, by uzbroić się w cierpliwość. Jeżeli będziemy tarli zbyt mocno, mogłoby dojść do odbarwienia rolety bądź odkształcenia jej materiału. Delikatność oraz cierpliwość są tutaj niezwykle ważne. Zalecamy, aby nie moczyć zbyt mocno osłony, ponieważ to także może przyczynić się do zniszczenia naszej tkaniny.

Czy jest to skuteczna metoda czyszczenia rolet z pleśni? Doświadczenia większości ludzi pokazują, że tak. Jeżeli okaże się, że po przeprowadzeniu takiego zabiegu pleśń w dalszym ciągu utrzymuje się na powierzchni rolety, można zdecydować się na specjalne środki przeznaczone do likwidacji pleśni. Należy jednak wówczas zachować szczególną ostrożność. Najlepiej jest szczoteczką nałożyć niewielką ilość detergentu w mało widocznym miejscu rolety. Dzięki temu upewnimy się, że środek nie powoduje odbarwień czy odkształceń materiału. Dodatkowo, gdy usuniemy pleśń, nie wolno zwijać mokrej rolety do kasety. Musi ona koniecznie pozostać rozwinięta aż do momentu, gdy zostanie w 100% wysuszona.

Jak uniknąć pojawienia się pleśni na roletach?

O wiele skuteczniejszym rozwiązaniem zamiast usuwania pleśni jej zapobieganie. Zachęcamy, aby znacznie wcześniej podejmować stosowane kroki, dzięki którym ryzyko rozwinięcia się pleśni na naszych roletach zostanie znacząco ograniczone. Zalecamy regularne wietrzenie pomieszczeń, w których zbiera się wilgoć. Mowa tutaj w szczególności o łazience i kuchni.

Warto również zainwestować w specjalne urządzenia, takie jak wentylacja, pochłaniacz wilgoci lub klimatyzacja. Dzięki temu unikniemy ryzyka pojawienia się pleśni oraz oszczędzimy sporych wysiłków, które później wiązałyby się z walką z nią.