Jak obliczyć ilość tapety?

Home  /   Jak obliczyć ilość tapety?
Jak obliczyć ilość tapety?

Często osoby, które planują wykończenie mieszkania pod kątem jego późniejszego wynajęcia, muszą rozstrzygnąć wiele kwestii technicznych. Sektor budowlany mocno rozwinął się na przestrzeni ostatnich lat. Powstała duża liczba nowoczesnych inwestycji, które oferują wysoki standard wykończenia, jak również szereg udogodnień. Popularne stały się tarasy i eleganckie ogrody, prywatne miejsca parkingowe, często w garażu podziemnym, czy szlabany i bramy wjazdowe na teren osiedla, na które wstęp mają tylko mieszkańcy.

Tak samo jak dla osób, które planują kupno mieszkania, istotna jest jego lokalizacja, tak również osoby, które chcą wynająć obiekt mieszkalny, coraz częściej stawiają na wysoki standard wyposażenia wnętrz. Wynika to z faktu, iż tego rodzaju przestrzeń staje się komfortowa, bardzo funkcjonalna, jak również o wiele przyjemniej mieszka się w nowoczesnym mieszkaniu. W pewnym sensie to, jak mieszkanie wpływa na nastrój, przekłada się na produktywność w ciągu dnia. A urządzenia AGD i RTV są obecnie bardzo pożądane. Tak samo z uwagi na swoją funkcję rozrywkową, jak też przez fakt, iż stanowią spore ułatwienie w wykonaniu wielu, codziennych czynności.

Mieszkanie pod wynajem – w jaki sposób wykończyć?

Powstaje jednak pytanie: jakie materiały do wykończenia przestrzeni wykorzystać? Właścicielom zależy, aby dane miejsce było atrakcyjne wizualnie, jednak istnieje ryzyko, iż jego poszczególne elementy mogą zostać uszkodzone. Tym bardziej trzeba pamiętać, iż średni czas wynajmu dla poszczególnych klientów wynosi około 2 – 5 lat. Wynika to z faktu, iż w tym czasie wiele osób skupia się na karierze, by następnie mieć możliwość kupna własnego mieszkania. W tym czasie, jeśli nie wykonuje się niewielkich prac remontowych, po zakończeniu umowy niezbędne staje się odświeżenie mieszkania. Dlatego piękne tapety na ścianę są świetnym rozwiązaniem dla wszystkich właścicieli mieszkań, którzy chcą stworzyć oryginalną przestrzeń, elegancką, a zarazem przytulną. Jednocześnie nie chcą narażać się na wysokie koszty w przypadku remontu, czy odświeżenia mieszkania.

Dlaczego warto wykorzystać tapety w mieszkaniu?

Przede wszystkim tapety na ścianę są rozwiązaniem stosunkowo ekonomicznym. Jednocześnie istnieje szeroki wybór różnego typu motywów. Trzeba pamiętać, iż mieszkania na wynajem, w których ściany pokryte są farbą, jako materiałem wykończeniowych, po kilku latach użytkowania z pewnością będą wymagały odświeżenia. Jak wiadomo tego typu prace malarsko – remontowe wiążą się z ryzykiem zabrudzenia framug, okien, czy podłogi. Dlatego przed przystąpieniem do pracy niezbędne jest odpowiednie przygotowanie pomieszczenia. Jeśli chodzi natomiast o tapety, praca z tym materiałem przebiegał w warunkach o wiele czystszych.

Doskonałe do salonu – fototapety

Nowoczesne fototapety do salonu świetnie sprawdzają się jako element dekoracyjny. W tym jednak przypadku należy uważać z ilością materiału dekoracyjnego. Warto wykorzystać ten element tylko na konkretnej powierzchni. Z pewnością można użyć jej na ścianie multimedialnej, gdzie również znajduje się telewizor, czy szafki RTV, co pozwoli utworzyć bardzo ciekawą przestrzeń.

Można także pokusić się o fototapetę na ścianie, która znajduje się za sofą. Takie graficzne oddzielenie przestrzeni pozwoli na dodatkowe podkreślenie charakteru strefy wypoczynkowej. Modne tapety do salonu mogą również być wykorzystane w celu organizacji strefy jadalnej. W szczególności, jeśli przestrzeń ma charakter aneksu kuchennego z salonem, w którym znajdują się różnego typu strefy, jak wypoczynkowa, czy reprezentatywna.

Oryginalne tapety do sypialni

W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskuje styl hotelarski. Nawiązuje on do eleganckich, luksusowych apartamentów i w tych duchu utrzymany jest wystrój tego typu sypiali. Dlatego tapety doskonale wpisują się w ten rodzaj aranżacji wnętrza. Nowoczesne tapety do sypialni często łączą w sobie kolorystykę bordową i złotą, jak również popularna jest butelkowa zieleń, także idealnie wpasowująca się w złote zdobienia. To dodatkowo podkreśla styli hotelarski i tworzy przestrzeń bardzo estetyczną.

Jak obliczyć ile tapety będzie potrzebne na ścianę?

W pierwszej kolejności należy obliczyć wielkość powierzchni, na której chce się tapetę położyć. Jeśli ktoś ma plan mieszkania, może wykorzystać podane tam informacje. Jeśli nie, tak samo wysokość, jak też długość ściany musi zmierzyć samodzielnie. Jeśli na danej powierzchni znajdują się jakieś otwory, jak drzwi, czy okna, ich wielkość wyrażoną w metrach kwadratowych należy odjąć od wielkości ściany. W standardowej rolce tapety znajduje się około 5m2 materiału. Rolki najczęściej mają długość 10 metrów i szerokość 53 centymetrów. Jednak, podczas wyboru konkretnego modelu, warto zwrócić na rozmiary podane przez producenta, ponieważ mogą się one różnić. W celu obliczenia ilości rolek potrzebnych do wytapetowania pokoju, należy policzyć ilość metrów kwadratowych powierzchni, a następnie wielkość konkretnej tapety (wysokość x szerokość). Dla przykładu 12m2 ściany wymagać będzie 3 rolek tapety o standardowym wymiarze.