Ile zarabia detektyw wydziału kryminalnego?

Home  /   Ile zarabia detektyw wydziału kryminalnego?
Ile zarabia detektyw wydziału kryminalnego?

Zawód detektywa stał się mitem, a powieści filmowe są często mylone z rzeczywistością. Zawód ten jest szanowany przez społeczeństwo i często jest używany w różnych sytuacjach, w których konieczne jest odkrycie prawdy i uzyskanie niezbitych dowodów. Jak kształtują się zarobki detektywów wydziału kryminalnego? Łączne średnie miesięczne wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi 6.580 zł brutto. Wynagrodzenie drugiego policjanta w służbie kryminalnej waha się od 5510 zł do 7650 zł. 25% policjantów o najniższych dochodach w służbach kryminalnych ma łączny dochód poniżej 5510 zł.

 

Prywatny detektyw – zakres obowiązków

Zakres obowiązków detektywa zależy głównie od tego, gdzie jest zatrudniony. Świadczone usługi różnią się w zależności od agencji lub biura. Wyróżniamy jednak kilka z najczęstszych spraw, w których specjalizują się przedstawiciele tej branży: sprawy cywilne, wykrywanie podsłuchów, sprawy dotyczące przestępstw skarbowych, postępowania karne.

Jak widać, nie są to tylko rzeczy szukające mordercy, najczęściej koncentrują się na sprawach zwyczajnych. Detektywi są zobowiązani do wyszukiwania informacji oraz znajdowania prawdziwych i fałszywych dowodów. Należy również zauważyć, że policja i prywatni śledczy działają na różnych zasadach. Różnica mocy polega w szczególności na podsłuchiwaniu i posiadaniu broni. Jednak wielu prywatnych śledczych zdecydowało się na wykorzystanie tzw. Czarnej inteligencji, czyli nielegalnego stosowania podsłuchów. Zebrane w ten sposób materiały nie mogą być w przyszłości wykorzystane w sądzie. Z drugiej strony detektywi policyjni potrzebują najpierw nakazu sądowego, aby z niego skorzystać. Jeśli chodzi o broń, jest to proste. O zezwolenie możesz ubiegać się jak inni obywatele Polski. Jednak policja jest w to wyposażona.

 

Biuro detektywistyczne – jakich detektywów potrzebuje?

Na tego rodzaju ścieżce kariery szczególnie pożądana jest właściwa postawa i określone cechy charakteru. Działa głównie z osobami, które potrzebują obszernej wiedzy z zakresu psychologii. Nasze znajomości również staną się bardzo cenne. Zachowanie poufności i niełatwe do plotkowania jest kluczowe. Osoby decydujące się na skorzystanie z usług detektywistycznych muszą upewnić się, że żadne przypadki nie zostaną wykryte. Zwykle, aby znaleźć równowagę na granicy między prawem a niebezpieczną sytuacją, wymagany jest wysoki stopień odporności na presję. Wiąże się to również z umiejętnością kontrolowania emocji i racjonalnego myślenia. Poczucie dedukcji oraz doskonała inteligencja i wiedza w niemal każdej dziedzinie sprawiają, że ta branża nie należy do najłatwiejszych. Detektywi również potrzebują sprytu i kreatywności.

 

Agencja detektywistyczna  – uprawnienia detektywa

Policja i prywatni śledczy różnią się znacznie pod względem uprawnień. W dużym stopniu wpływają na pracę, sposób zbierania dowodów czy załatwiania powierzonych spraw. Na przykład detektywi policyjni mogą korzystać z podsłuchów. Choć w tym przypadku wymagana jest zgoda sądu, detektyw pracujący na komisariacie wie, że zawsze ma taką możliwość. Prywatni detektywi nie mogą korzystać z podsłuchów. Chociaż wielu z nich decyduje się na użycie tak zwanej czarnej inteligencji, która obejmuje noszenie „insektów”, jest to nielegalne. Na przykład informacje uzyskane przez prywatnych detektywów w drodze podsłuchu nie mogą być wykorzystane jako dowód w sądzie, więc są bezużyteczne. Policjant może też sięgnąć po broń. W przypadku prywatnych detektywów problem nie jest taki prosty. Prywatni detektywi mogą posiadać broń.

Istnieją znaczne różnice w sprawach prowadzonych przez detektywów. Jeśli chodzi o detektywów policyjnych, zagrożone są sprawy karne związane z morderstwami, porwaniami lub handlem narkotykami i przestępczością zorganizowaną. Prywatni detektywi najczęściej koncentrują swoje działania na udowadnianiu oszustw lub sprawdzaniu pracowników (dochodzenia ekonomiczne, przechwytywanie i podsłuchiwanie). Mogą również poszukiwać osób zaginionych, zajmować się morderstwami, przestępczością zorganizowaną czy handlem narkotykami.

 

Kwalifikacje detektywów i warunki pracy

Każdy, kto chce zostać detektywem – czy to prywatny czy policja – musi mieć szeroką wiedzę na temat psychologii człowieka, technik śledczych i uzyskiwania dowodów. Tylko w ten sposób praca detektywa może być naprawdę skuteczna. Wbrew powszechnemu przekonaniu praca detektywa jest niezwykle wymagająca i nie opiera się wyłącznie na domysłach. Jest to trudne, trudne i wymaga dużej wiedzy. Nie ma miejsca na niepełne kwalifikacje lub braki.

Ogólny charakter prac obu detektywów jest bardzo podobny. Ich praca jest zdecydowanie stresująca i żmudna. Detektywi często muszą brać pod uwagę częste podróże służbowe. W takich okolicznościach trudno jest prowadzić udane życie rodzinne. W zależności od charakteru sprawy może się okazać, że Twoja praca jest również niebezpieczna. W efekcie detektyw musi myśleć nie tylko o rozwiązaniu powierzonej mu sprawy, ale także o własnym bezpieczeństwie. Ponadto należy zachować tajemnicę zawodową – detektywi nie mogą ujawniać szczegółów swojej sprawy osobom trzecim. Stanowiłoby to naruszenie zasad etyki zawodowej. W kontekście obecnej sprawy może to również prowadzić do niekorzystnego rozwoju.