Lombard – ile za gram złota

Home  /   Lombard – ile za gram złota
Lombard – ile za gram złota

Lombard jest to specyficzne miejsce. Pomimo tego, że większość z nas wolałaby do lombardu nie trafiać, szczególnie w kontekście zastawiania własnych przedmiotów lombardy są stałym elementem krajobrazu każdego miasta, a doskonałym przykładem jest Warszawa. Lombard w centrum Warszawy, lombardy warszawskiego Śródmieścia, lombardy żoliborskie, lombardy ursynowskie i wiele innych. Podobnie jest, jak wspomniano w przypadku innych polskich miast, zarówno małych, jak i dużych. Warto jest powiedzieć sobie między innymi o tym, jak działa lombard, czy należy się go bać i do kogo jest on skierowany.

Lombard jak działa?

Lombard jest to punkt, który udziela pożyczek pod zastaw przedmiotów, mienia ruchomego, a coraz częściej również nieruchomości. Pożyczki, jakie są udzielane w lombardzie, są to pożyczki zazwyczaj krótkoterminowe, które są dość wysoko oprocentowane. W praktyce wygląda to tak, że osoba, która potrzebuje szybkiej gotówki, idzie do lombardu z przedmiotem, który chce zastawić. Następnie po wycenie przedmiotu, spisywana jest umowa pomiędzy lombardem a sprzedającym i dokonuje się wymiana dóbr, czyli lombard zatrzymuje przedmiot, a klient otrzymuje gotówkę. Jeżeli przed upływem czasu umowy klient wykupi zastawiony przedmiot, wówczas klient nie traci go, jeżeli spóźni się z wykupem, lombard może go sprzedać, lub podyktować inne warunki wykupu niż widniały na umowie.

Do kogo skierowany jest lombard?

lombard-wawerJak pokazaliśmy, lombard nie jest to najlepsze miejsce do tego, aby brać kredyt, ale są osoby, które bywają do tego zmuszone. Osoby takie albo nie mają zdolności kredytowej, albo potrzebują gotówki ekstremalnie szybko. Lombard nie sprawdza zdolności kredytowej, ponieważ nie potrzebuje takiego zabezpieczenia. Wystarczającym zabezpieczeniem jest nasz zastaw. Tego typu transakcja jest dość korzystna i może nas ratować z opałów, jeśli oczywiście jesteśmy pewni tego, że będziemy mieli środki na wykupienie zastawu. Niestety, jeżeli znalazła się taka sytuacja, że osoby już zadłużone zostawił w zastaw tylko po to, aby uzyskać jakiekolwiek środki finansowe, to najczęściej osoby takie nie wykupują zastawu i trafia on do sprzedaży. Pewne transakcje są pod tym kątem niebezpieczne, ponieważ możemy stracić naprawdę wiele. Dla przykładu, jeśli odwiedzimy skup mieszkań Warszawskich, to zastawimy prawdopodobnie nasze mieszkanie lub inną nieruchomość. Jeśli nie wykupimy jej w terminie, to możemy stracić naprawdę dużo. Skupy nieruchomości w Warszawie nie bez powodu w tym mieście powstają. Rynek nieruchomości jest w niej silny, podobnie jest w innych dużych polskich miastach.

Zobacz także:

Ile dostaniemy za złoto w lombardzie?

Kiedy chcemy oddać złoto pod zastaw w lombardzie, to powinniśmy wybierać lombardy, które się w skupie złota specjalizują. Złoto możemy podzielić na dwa rodzaje. Pierwsze to złoto artystyczne, czyli biżuteria i tym podobne. Takie złoto może mieć większą wartość niż sam w sobie kruszec, ponieważ wnosi ze sobą wartość artystyczną. Cena będzie zależeć od rodzaju złota, próby złota oraz tego, czy będziemy mogli potwierdzić, że jesteśmy właścicielami. Jeśli Lombard ma podejrzenie, że nasze złoto może pochodzić z kradzieży to nie dość, że powinien odmówić nam kupna, to jeszcze powinien wezwać policję. Ostatecznie cena zależy od tego, jak cały przedmiot zostanie wyceniony.

Drugi rodzaj złota to złoto inwestycyjne, które sprzedawane jest w sztabkach. Najmniejsze sztabki i najbardziej popularne to sztabki o masie jednego grama. Są one w obiegu oraz w lombardach najbardziej popularne. Sprzedaż takiego złota jest to zdecydowanie dobry interes, a jego wycena jest obarczona najmniejszymi wahaniami cen, ponieważ kurs złota można łatwo sprawdzić i nie jest on zależny na przykład od wartości artystycznej, ponieważ złoto inwestycyjne takiej wartości nie posiada, ale musimy również i w tym przypadku przygotować się na pewne formalności. Po pierwsze nie wspomnieliśmy o tym na początku i trzeba to uściślić, a jest to dobry moment, ponieważ również złota to dotyczy, w lombardzie będziemy musieli się wylegitymować. Jest to zresztą konieczne do spisania umowy. Druga sprawa dotycząca złota inwestycyjnego to koniecznie trzeba mieć certyfikat lub przynajmniej oryginalne opakowanie, w jaki się złoto takie sprzedaje. Jeśli nie mamy jednego lub drugiego, to nawet jeśli lombard od nas złoto przyjmie to najprawdopodobniej za zdecydowanie mniejsze pieniądze.

Ile ostatecznie dostaniemy za złoto?

Zazwyczaj w przypadku złota reguły są nieco inne niż w przypadku innych “fantów”, ponieważ jest to dość chodliwy towar. Zazwyczaj większość przedmiotów jest oddawanych za 50% wartości. W przypadku złota inwestycyjnego dostaniemy najprawdopodobniej około 80%, jeśli mamy wszelkie dokumenty oraz oryginalne opakowanie. W przypadku biżuterii wiele zależy od jej wartości artystycznej, a ta może być znikoma lub wprost przeciwnie bardzo wysoka i może podwoić wartość kruszcu. Jest to więc w tym drugim przypadku kwestia płynna, ale zazwyczaj dostaniemy za biżuterię od 50% do maksymalnie 80%, czyli tyle samo co za złoto inwestycyjne.