Komputery stacjonarne i ich ewolucja

Home  /   Komputery stacjonarne i ich ewolucja
Komputery stacjonarne i ich ewolucja

Ponad 70 lat temu powstało pierwsze urządzenie, które zrewolucjonizowało komputery stacjonarne. Był on zupełnie inny niż dzisiejsze komputery, znacznie mniej wydajny i nie można było w jego przypadku mówić o jakiejkolwiek mobilności. Komputery stacjonarne od czasów ENIAC, bo tak nazywał się pierwszy tego typu sprzęt, znacznie się rozwinęły i jest to fakt niezaprzeczalny. Powstał on w roku 1945, a jego twórcami byli naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii.


Został on jednak zaprezentowany dla szerszego grona dopiero rok później. Owy komputer nie przypominał niczym tego, co dzisiaj rozumiemy jako komputery stacjonarne. Potrzeba było wielu osób bezustannie czuwających nad projektem, by wszystko efektywnie działało. Został on zaprojektowany do wykonywania skomplikowanych obliczeń balistycznych, zaś koszt jego produkcji wynosił ponad 6 milionów amerykańskich dolarów. ENIAC był naprawdę wielki – miał ponad 2 metry wysokości i 24 metry szerokości.

Nasze dzisiejsze komputery stacjonarne są przy nim jedynie miniaturkami. Ten 27-tonowy mechaniczny potwór nie był jednak zbyt wydajny jak na dzisiejsze standardy. Nasze domowe komputery stacjonarne mają znacznie wyższą moc obliczeniową, jednak nie da się ukryć, że były to początki tego typu technologii i porównywanie ENIAC’a do dzisiejszych osiągnięć branży IT nie jest specjalnie trafne. Komputer jest tak fundamentalną dla nas rzeczą codziennego użytku, że przemysł musi odpowiadać na potrzeby swoich konsumentów i stale rozwijać swoją technologię. Kiedy spoglądamy dziś na liczby takiego komputera, niewątpliwie były one dalece słabsze do dzisiejszej oferty. W tej chwili komputery stacjonarne mają powyżej tysiąca razy potężniejsze parametry, w porównaniu do swoich protoplastów. Procesory budowane w tej chwili pochłaniają również o wiele mniejsze zasoby energetyczne, bowiem konstruowane są one w zupełnie innych warunkach technologicznych. Ewolucja komputerów jest czymś tak oczywistym, że trudno wyobrazić nam sobie życie w innych warunkach, niż stałego rozwoju technologicznego.

Polecamy również:

Komputery stacjonarne są czymś, z czego korzystają wszyscy, niezależnie od zawodu – prawnicy, biznesmeni, nawet lekarze. Ciężko zastąpić komputery bardziej standardowymi rozwiązaniami, gdyż stały się one już nieodłączną częścią nas i naszego społeczeństwa. Technologia stała się uzależnieniem, a komputery stacjonarne – kolejną kończyną, której brak skrajnie utrudnia codzienne funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Razem z komputerami powstała również koncepcja gier wideo, która dziś ma na świecie miliardy zwolenników, a niektórzy nawet formują swoiste bractwa i subkultury powiązane z ich ulubioną formą spędzania wolnego czasu. Nie da się ukryć, że komputery stacjonarne miały również znaczący wpływ na to, jak ludzie zaczęli spędzać wolny czas. Zarzuca się im poniekąd spłycenie relacji między ludźmi, gdyż zaczęli oni preferować obserwowanie ekranu komputera, zamiast drugiej osoby. Komputery stają się też coraz mniejsze, a wpływa na to zapotrzebowanie rynku. Dostosowuje się on do faktu, że ludzie coraz bardziej się spieszą, dużo podróżują i znacznie wygodniej dla nich jest posiadać urządzenie znacznie bardziej mobilne niż komputery stacjonarne, na którym mogą trzymać wszelkie ważne dla siebie dane. Technologia zaś naprawdę pozwala dokonywać rzeczy, które naszym rodzicom czy dziadkom jeszcze się nie śniły. Zostawmy na chwilę komputery stacjonarne i przejdźmy do smartfonów. Na dzisiejszym telefonie komórkowym można korzystać z internetu, GPS’a, a nawet grać w gry. Rynek gier na smartfony rozwija się bardzo szybko i być może w przyszłości dorówna nawet temu, którym szczycą się komputery stacjonarne. Innym atutem smartfona jest czytnik e-booków, możliwy do pobrania z internetu przez każdego użytkownika. Biorąc pod uwagę dzisiejsze ogromne pojemności telefonów, w malutkim urządzeniu zwanym smartfonem jesteśmy w stanie zgromadzić całą bibliotekę książek i dowolnie nimi operować. Sam internet zresztą jest skarbnicą wiedzy, z której możliwości nawet często nie zdajemy sobie sprawy. Dla ludzi w średniowieczu internet i komputery stacjonarne byłyby czymś niewyobrażalnym, gdyż kilka dużych artykułów w internecie jest obfita w tyle informacji, ile przeciętny średniowieczny chłop dowiadywał się przez całe życie. A to wszystko dostępne dla nas zaledwie w kilka sekund. Pozostaje się jedynie zastanawiać, jak bardzo technologia jeszcze się rozwinie.

Można zakładać, że komputery stacjonarne w pewnym momencie zwyczajnie przestaną być modne, zaś ich miejsce zastąpią znacznie bardziej mobilne urządzenia. To dzieje się zresztą już dziś – laptopy gamingowe stały się już standardem, zaś smartfony sukcesywnie walczą o swoją pozycję na rynku z bardzo dobrym skutkiem. Jeśli chcesz pograć w gry komputerowe, posufrować po internecie lub znacznie usprawnić swoje życie, zastanów się nad zakupem laptop do gier. Jeśli interesują cię raczej komputery stacjonarne, na rynku również nadal jest wiele ofert, które tylko czekają na to, byś się z nimi zapoznał i dokonał satysfakcjonującego zakupu wybranego przez siebie urządzenia.