Wynajem pojazdu za granicą

Home  /   Wynajem pojazdu za granicą
Wynajem pojazdu za granicą

Wynajem samochodów, szczególnie w przypadku wyjazdów zagranicznych, staje się coraz popularniejsze. Decydując się jednak na pozyskanie środka transportu w taki sposób, należy dokładnie zapoznać się z obowiązującymi warunkami. Każdy najem poprzedzony jest podpisaniem stosownej umowy. Na co szczególnie należy zwrócić uwagę?

Wynajem bezpośredni lub przy pomocy pośrednika

Działania pośredników są bardzo zbliżone do stron, za pomocą których możemy dokonać rezerwacji lotu lub hotelu. Oferty poszczególnych wypożyczalni samochodów są tam zebrane i umieszczone w jednym miejscu. Jakość obsługi będzie więc zależała tylko i wyłącznie od placówki, do której trafimy. Warto z pewnością zwrócić uwagę na różnice cenowe. Jeśli pośrednik oferuje cenę niemal połowę niższą, niż dobrej klasy wypożyczalnia, wówczas należy zapoznać się z opiniami innych klientów, którzy korzystali z możliwości wynajęcia pojazdu. Może się bowiem zdarzyć, że niska cena odzwierciedlona jest w niskiej jakości obsługi.

Skorzystać można również z wynajmu z pominięciem pośrednika. Renomowane wypożyczalnie samochodów Szczecin http://automaks.pl/ , posiadają zwykle rozbudowaną flotę pojazdów. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której zarezerwowany przez klienta pojazd będzie niedostępny, najprawdopodobniej uda się zastąpić go innym samochodem. Mniejsze firmy, które często oferują niższe ceny, mogą nie dawać takiej możliwości.

Co w przypadku powstania szkody?

Bardzo ważną kwestią jest dokonanie sprawdzenia, czy w cenie wynajmu samochodu http://automaks.pl/cennik/ znajduje się tak zwane CDW. Jest to rezygnacja firmy, z domagania się całości kwoty za uszkodzenia pojazdu w przypadku wypadku lub kolizji. Często bowiem wynajmowane pojazdy są dużej wartości. Koniecznie należy sprawdzić, do jakiej kwoty możemy zostać obciążeni. Kwota ta zwykle uzależniona jest od konkretnej wypożyczalni samochodów oraz modelu wynajmowanego przez nas pojazdu. Zazwyczaj kształtuje się ona w przedziale od 500 do 1500 euro. Tego rodzaju informacja powinna być zawarta w umowie.

Podobnie sytuacja może wyglądać przy wystąpieniu innej możliwości, którą jest kradzież pojazdu. W umowie powinna zostać zawarta informacja, czy wynajmowany pojazd posiada ubezpieczenie przed kradzieżą. Należy sprawdzić także, jaką kwotą możemy zostać obciążeni w przypadku kradzieży. Ubezpieczenie TP, ogranicza odpowiedzialność majątkową najemcy do kwoty wyżej o około 500 – 1000 euro, niż w ubezpieczeniu CDW.

Wypożyczalnie samochodów oferują również w niektórych przypadkach specjalne rodzaje ubezpieczeń, takie jak na przykład Super CDW i Super TP. Pozwalają one na uniknięcie kosztów w przypadku powstania kolizji lub wystąpienia kradzieży. Koniecznie sprawdzić należy również sam zakres ubezpieczenia, ponieważ może on obejmować zarówno cały pojazd, jak i z wyłączeniem poszczególnych jego elementów, takich jak na przykład opony.

Umowa z wypożyczalnią

Wszystkie wypożyczalnie samochodów wymagają spisania do odpowiedniej umowy. Należy dokładnie zapoznać się z jej treścią. Dużą uwagę trzeba zwrócić przede wszystkim na kilka podstawowych elementów.

Sprawdźmy czy nałożony został na nas limit kilometrów, które możemy pokonać wynajętym pojazdem. Praktycznie w każdym przypadku otrzymuje się samochód zatankowany do pełna. Umowa zobowiązuje nas do jego zwrotu w tym samym stanie. Jeśli paliwa będzie brakować, wówczas zostanie na nas nałożony obowiązek zapłaty na jego brakującą ilość. Ważną informacją jest to, iż w tym przypadku narzucona może być marża, która wynosić może nawet 30 procent wartości paliwa.

Ceny za dodatkowe ubezpieczenia mogą być bardzo zróżnicowane. Należy dokładnie sprawdzić w umowie, czy nie płacimy niepotrzebnie za coś, czego kompletnie nie potrzebujemy. Być może pozwoli do na ograniczenie kosztów wynajmu samochodu.

Wypożyczalnie samochodów są również czynne w określonych godzinach. Zastanówmy się nad tym, kiedy zamierzamy zwrócić pojazd. Umowa może bowiem zawierać zapis, który mówi o większym koszcie, za oddanie pojazdu poza godzinami pracy placówki.

Zdarza się również, iż młodzi kierowcy, którzy nie ukończyli jeszcze 25 lat życia, będą zmuszeni do dodatkowej dopłaty za wynajęcie samochodu.

Płatność za wynajem pojazdu

Wypożyczalnie samochodów http://automaks.pl/kontakt/ umożliwiają różne sposoby dokonania płatności za oferowaną usługę. W zasadzie każda firma daje możliwość uregulowania rachunku za pomocą karty płatniczej. Czasem zdarza się również, że można zrobić to również za pośrednictwem gotówki.

Jeśli dokonuje się płatności za pomocą karty kredytowej, należy liczyć się z koniecznością zapłaty 2 procent prowizji. Często pobierana jest również kaucja. W przypadku karty kredytowej, określona kwota zostaje na niej zablokowana. Zwykle wynosi ona od 100 do 400 euro. Uzależnione jest to od konkretnej firmy.

Dobrą praktyką jest również wykonywanie przez klienta dokumentacji fotograficznej po odbiorze pojazdu, a także w momencie jego zwrotu do wypożyczalni. Szczególnie jeśli zaobserwowaliśmy na karoserii lub innych elementach samochodu jakieś uszkodzenia. Takie fotografie mogą przydać się w przypadku konieczności rozwiązania sporu.