Mity na temat pomp ciepła

Home  /   Mity na temat pomp ciepła
Mity na temat pomp ciepła

Nowoczesne budownictwo jest kojarzone z budownictwem energooszczędnym. Nie dziwi więc fakt, że coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła, które są zautomatyzowane, bezobsługowe oraz ekonomiczne w eksploatacji. Przyczyniają się one do obniżenia kosztów wynikających z ogrzewania budynków, a także redukują zużycie paliw konwencjonalnych takich jak węgiel kamienny, brunatny, drewno, czy torf. W związku ze wzrostem popularności pomp ciepła wokół nich narosło wiele mitów i niejasności. 

Pompy ciepła to kosztowne rozwiązanie

Początkowe koszty inwestycyjne, owszem mogą być nawet o 60% wyższe, jednakże dzięki dobrze zainstalowanej pompie ciepła rachunki związane z ogrzewaniem maleją, a poniesione koszta szybko się zwrócą. Należy zwrócić uwagę na fakt, że obecnie istnieje wiele programów ekologicznych w urzędach miast i gmin, dzięki którym można otrzymać korzystną dotację, która pokryje część kosztów związanych z instalacją pomp ciepła. Aby w pełni wykorzystać oszczędności wynikające z pomp cieplnych, zaleca się stosowanie ich wraz z ogrzewaniem podłogowym lub konwektorem wentylatorowym. W przypadku pierwszego rozwiązania temperatura wody wynosi od 30 do 40 °C, wybierając konwektor wentylatorowy otrzymamy temperaturę od 40 do 45°C.

Niskie temperatury oznaczają mało wydajne pompy ciepła

Kiedy temperatura spada poniżej 0°C w pompach cieplnych typu powietrze/ woda zostaje aktywowana grzałka elektryczna, której zadaniem jest dodatkowe ogrzewanie w sytuacji, kiedy ciepło w budynku nie może być w pełni zagwarantowane przez pompy ciepła. W przypadku gruntowych pomp ciepła ich system działania opiera się na wykorzystaniu wody głębinowej, której temperatura niezależnie od pory roku zachowuje temperaturę w przedziale 7-12°C. Stwierdzenie, że pompy ciepła w niskich temperaturach są małe wydajne, jest klasycznym mitem. Dlaczego? Projektant w przypadku każdego urządzenia tego typu wyznacza punkt biwalentny, jest to minimalna temperatura, w momencie jej uzyskania praca pompy zostaje wsparta o działanie grzałek elektrycznych. Nie ma więc mowy o spadku wydajności.

Pompy ciepła są dostosowane wyłącznie w kontekście nowego budownictwa

W przypadku termomodernizacji istniejących budynków, pompy ciepła mogą być idealnym rozwiązaniem. Wszystko opiera się na właściwym doborze typu pompy oraz jej pojemności. Kolejne ważne aspekty to temperatura robocza, izolacja budynku, właściwe źródło ciepła dla pompy oraz sprzęt rozprowadzający ciepło. Działanie standardowego klimatyzatora można porównać do funkcjonowania pompy ciepła typu powietrze/ woda. Posiadają one także jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną, które są ze sobą połączone rurkami miedzianymi. Istniejąca instalacja cieplna zostaje połączona z  jednostką wewnętrzną. Pompy powietrze/ woda są rekomendowane dla mieszkań, a pompy gruntowe sprawdzą się z pewnością w kontekście nowoczesnych konstrukcji ze względu na konieczność wymiany wiertła. Kolejnym argumentem jest fakt, że starsze budynki wymagają dokonania oceny strat termicznych takich jak wadliwa izolacja lub nieszczelne okna, te niedogodności będą miały pośredni wpływ na sprawność pomp ciepła.

Pompy ciepła są awaryjne

Wskaźnik awaryjności, w przypadku pomp cieplnych plasuje się na bardzo niskim poziomie. Wskazane są jednak coroczne kontrole wykonywane najlepiej przed sezonem grzewczym, a dokładnie w okresie sierpień- wrzesień. Należy pamiętać, że pompy ciepła zawierają mechaniczne podzespoły, które ulegają eksploatacji. Coroczna diagnostyka pozwoli określić zużycie podzespołów oraz pozostałych elementów, które warunkują właściwe działanie pomp ciepła.

Hałas związany z działaniem pompy ciepła

Jest to kolejny mit, który należy obalić. W przypadku większości modeli moc akustyczna mieści się w przedziale 35-57 dB. Oznacza to, że dźwięk wytwarzany przy pracy pompy jest porównywalny z odgłosem działające lodówki. Poziom dźwięku działania urządzenia zależy także od miejsca instalacji sprzętu, warunków środowiskowych, czy odległość, z której dokonywany jest poziom hałasu.

Pompa ciepła nie może służyć jako klimatyzacja

Dzięki wykorzystaniu rewersyjnych pomp ciepła można ogrzewać oraz aktywnie chłodzić za pomocą jednego urządzenia. W okresie zimowym pompa spełnia się jako wydajny sprzęt grzewczy, natomiast w okresie letnim instalacja wypełniona wodą służy właśnie do chłodzenia. Dodatkowo dzięki pompom rewersyjnym ciepło odpadowe powstałe w trybie chłodzenia może być dalej wykorzystywane. W tak prosty i intuicyjny sposób otrzymamy przyjemną, a zarazem oczekiwaną temperaturę.

Reasumując, w kontekście pomp ciepła namnożyło się wiele nieprawdziwych informacji oraz kontrowersji. Dlaczego warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem? To proste. Niski koszt ogrzewania, brak zmartwień związanych ze składowaniem węgla, drewna lub oleju opałowego. Kolejny atut to brak instalacji gazowej w mieszkaniu. Wielu domowników nadal kojarzy ten rodzaj paliwa z różnorodnymi wypadkami związanymi z jego wybuchem. Ostatni argument, to fakt, że jest to rozwiązanie ekologiczne.