Czego nauczę się na studiach informatycznych?

Home  /   Czego nauczę się na studiach informatycznych?
Czego nauczę się na studiach informatycznych?

Na temat studiów informatycznych powstało już sporo różnych opinii i jeszcze mitów. Zdania co do tego czy warto studiować informatykę czy też raczej uczyć się na własną rękę robiąc wszelkiego rodzaju staże, są bardzo podzielone. Taki ogrom różnego rodzaju skrajnych zdań może prowadzić do dużego zamętu w głowach młodych ludzi, którzy poważnie zastanawiają się nad wyborem ścieżki kariery informatyka czy też programisty. Jak jednak takie studia informatyczne wyglądają naprawdę i czy warto wybrać ten kierunek? W poniższym tekście postaram się przybliżyć ich ogólną charakterystykę a także przedstawić podstawowe założenia programu nauczania. 

To jeden z najtrudniejszych przedmiotów na uczelni

Przypominając sobie swoje lekcje informatyki czy to ze szkoły podstawowej czy też ze szkoły średniej, można łatwo stworzyć obraz miłego i przyjemnego przedmiotu podczas, którego zazwyczaj wykonywało się inne zajęcia np. przepisywało lekcje. Niestety przez długi czas takie podejście do zajęć informatycznych panowało w wielu szkołach, przez co sporo młodzieży ma problemy z wykonaniem bardziej zaawansowanych czynności na komputerze. Powodów takiego stanu rzeczy było co najmniej kilka. Przede wszystkim był to brak odpowiedniej kadry, ale również brak komputerów i ogólnie lekceważące podejście do przedmiotu. Jeśli wyobrażacie sobie, że studia informatyczne wyglądają podobnie to jesteście w ogromnym błędzie. Takie sielankowe myślenie rozpłynie się już zapewne w pierwszych dniach października. A po początkowym zachwycie i fascynacji, że jesteście na wymarzonych studiach przyjdzie już tylko czas na wytężoną i ciężką pracę.

Główną cechą większości studiów informatycznych w Polsce jest ich wszechstronność. Dominują oczywiście zajęcia z matematyki i to matematyki na bardzo wysokim poziomie. Dodatkowo do napisania będzie wiele programów i to w bardzo wielu, różnych językach programowania. Mało tego, studia informatyczny na większości polskich uczelni oparte są o zajęcia laboratoryjne i ćwiczeniowe. Wymuszają, więc na studencie systematyczność i regularną pracę nad projektami, których terminy oddania nie będą zbyt długie.

Co ciekawe to właśnie przedmioty ściśle komputerowe z biegiem czasu mogą sprawiać największe problemy. Uczelnie oferują swoim studentom szeroki zakres nauczania, więc podczas całego toku studiów poznasz kilka języków programowania, a często w jednym tygodniu będziesz musiał używać kilka jednocześnie. Jeśli myślisz, że do zdania semestru wystarczy tydzień czy dwa wytężonej nauki to niestety jesteś w błędzie. Studia informatyczne wymagają systematycznej nauki, ponieważ są jednym z najtrudniejszych kierunków na polskich uczelniach.

Program studiów informatycznych

Żeby lepiej zrozumieć specyfikę tych studiów warto przyjrzeć się programowi studiów. Oczywiście będą się one różniły w zależności od wybranej uczelni, ale ogólne wytyczny dyktuje Ministerstwo Edukacji. Studia te trwają 3,5 roku czyli 7 semestrów, a po ich ukończeniu uzyskujemy dyplom inżyniera informatyki z jedną z wybranych wcześniej specjalizacji. Z jakimi przedmiotami możemy się spotkać na pierwszym roku studiów? Poznamy od podstawy bazy danych oraz podstawy programowania. Będą również przedmioty związane z tworzeniem stron internetowych a także analiza matematyczna, algebra czy też elektronika. Do tego należy dodać również obowiązkowy język angielski, który i tak każdy programista musi znać. Warto zwrócić uwagę na szeroki zakres materiału jaki obejmuje program. Wybierając dowolny kurs programowania na pewno nie znajdziemy tam takich przedmiotów jak algebra czy też fizyka. Na każdym poziomie nauczania odbędą się zajęcia z logiki, bez której ciężko będzie tworzyć programy i aplikacje. 

Na kolejnym semestrach, studenci informatyki spotkają się z takimi zajęciami jak matematyka dyskretna, sztuczna inteligencja, algorytmy i złożoność, architektura systemów komputerowych czy też systemy operacyjne.

Jak widać zakres programowy studiów informatycznych jest bardzo szeroki. Zapewnia Swoim absolwentom podstawową wiedzę z wielu dziedzin. W odróżnieniu od uczelni, szkoły programowania kładą nacisk na poznanie konkretnej technologii, a czasami nawet konkretnego jednego frameworka. Z jednej strony podejście to zapewnia możliwość dobrego poznania danego języka, z drugiej może bardzo ograniczyć horyzonty samego ucznia.

Podsumowując, na studiach informatycznych poza nauką matematyki (w wielu formach) mamy okazję poznać i zastosować w praktyce zdobytą wiedzę z wielu dziedzin. To bardzo atrakcyjne dla pracodawców, którzy oprócz twardych umiejętności programistycznych szukają również rozwiniętych kompetencji miękkich. Pomagają one rozwiązywać problemy, a także pozytywnie wpływają na umiejętności pracy w zespole, która może być kluczowa przy tworzeniu projektów. Dodatkowo poznanie wielu języków oraz uniwersalnych zasad panujących w świecie informatyki jest dużo bardziej trwałe niż nauczenie się jednego stylu programowania podczas intensywnego kursu.