Sprzęt jeździecki – potrzebne wyposażenie dla każdego jeźdźca

Home  /   Sprzęt jeździecki – potrzebne wyposażenie dla każdego jeźdźca
Sprzęt jeździecki – potrzebne wyposażenie dla każdego jeźdźca

Sprzęt jeździecki – potrzebne wyposażenie dla każdego jeźdźca: jazda konna to sport, który cieszy się dużą popularnością. W ostatnich latach wiele osób, w różnym wieku zaczyna naukę jazdy konnej. To sport bardzo ekskluzywny, kojarzący się z elegancją i klasą. Pozwala na obcowanie z naturą, a jednocześnie zaspokaja dawkę ruchu. Jest formą aktywności, która rozwija całe ciało, doskonale ćwiczy koordynację, a także uspokaja, pozwala się zrelaksować.

W związku z dużym zainteresowaniem, powstają coraz liczniejsze ośrodki jeździeckie, które zapraszają wszystkich  chętnych do poznawania tajników jazdy konnej. Aby zacząć przygodę z jeździectwem potrzebne jest odpowiednie wyposażenie. Sprzęt jeździecki jest konieczny, ponieważ zapewnia komfort i bezpieczeństwo, zarówno dla jeźdźca, jak i konia.

Sprzęt jeździecki dla każdego jeźdźca

Sprzęt jeździecki jest niezbędny na każdym etapie nauki jazdy konnej. Muszą z niego korzystać zarówno amatorzy, którzy stawiają pierwsze kroki na koniu, jaki i zawodowcy, biorący udział w zawodach. Osoby, które nie są  jeszcze pewne, czy jeździectwo będzie ich pasją, mogą w trakcie pierwszych lekcji pożyczyć sprzęt z klubu. Jeżeli jednak jazda staje się regularna, warto zaopatrzyć we własny wyposażenie. Sprzęt jeździecki powinien być dobrze dopasowany, bo tylko wtedy zapewnia bezpieczeństwo. Każdy jeździec powinien posiadać:

  • Toczek ochronny, czyli kask – niezbędny element, który chroni głowę, brodę i podbródek przed urazami.
  • Buty jeździeckie – to wyboru są wysokie oficerki lub niższe sztyblety. Osoby jeżdżące rekreacyjnie, spędzające dużo czasu w stajni, przy oporządzaniu koni powinny wybrać sztyblety, a osoby, które biorą udział w zawodach i muszą wyglądać reprezentacyjnie, powinny zdecydować się na oficerki. Główną funkcją butów do jazdy konnej jest ochrona łydki przed urazami i otarciami oraz utrzymanie nogi w strzemionach. Buty zapewniają również komfort dla konia.
  • Kurtka jeździecka – jest bardzo przydatna w chłodniejsze pory roku. Zapewnia ochronę przed niską temperaturą, wiatrem i deszczem. Ważna, aby była wygodna i nie krępowała ruchów.
  • Spodnie jeździeckie, czyli bryczesy – wąskie spodnie do jazdy konnej zapewniają komfort, a także ułatwiają utrzymanie prawidłowej postawy  podczas jazdy. Dzięki specjalnym wzmocnienia po wewnętrznej  stronie uda, chronią skórę przed bolesnymi otarciami.

Do jazdy konnej przydadzą się również rękawice. Nie są niezbędnym elementem wyposażenia, ale mogą być sporym ułatwieniem. W zimie chronią ręce przed warunkami atmosferycznymi, dlatego warto wybrać rękawice ocieplane. Wiosną i latem lepiej sprawdzą się lekkie i cienkie rękawice, które pomagają stabilnie trzymać wodze. Do jazdy w terenie oraz skoków przez przeszkody przyda się ochraniacz na plecy. Jest bardzo pomocny w momencie upadku, chroni kręgosłup przed urazami. Każdy jeździec musi również posiadać bat. To element, który ułatwia kontakt jeźdźca z rumakiem. Pozwala określić tempo oraz kierunek jazdy.

Sprzęt jeździecki – wyposażenie dla konia

Koń, który przeznaczony jest do jazdy konne, musi mieć odpowiednie wyposażanie, w skład którego wchodzi:

  • Siodło – zapewnia prawidłowy dosiad oraz chroni grzbiet konia. Musi być indywidualnie dopasowane do budowy i rozmiaru danego konia.
  • Czaprak – to narzuta, która zakłada się pod siodło. Jej zadaniem jest ochrona końskiej skóry przed otarciami, ochrona przed potem i wilgocią.
  • Strzemiona – ułatwiają wejście na konia oraz utrzymanie prawidłowej pozycji. Powinny być dopasowane do wielkości stopy osoby jeżdżącej na koniu.
  • Uzda – to uprzęż, która zakłada się na głowę konia. Jej zadaniem jest ułatwienie kontaktu między wierzchowcem, a jeźdźcem.
  • Popręg – jest to pas, który zakłada się pod brzuch konia w celu utrzymania siodła w odpowiedniej pozycji oraz utrzymania stabilnej pozycji jeźdźca.
  • Kantar – rodzaj uproszczonej uzdy, która służy do prowadzenia konia oraz wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych.

Koń potrzebuje również wyposażenia boksu, w którym przebywa. Niezbędne jest poidło, które gwarantuje stały dostęp do wody, worek na siano i żłob na pokarmy sypkie. Boks warto wyposażyć w lizawki solne, które dostarczą potrzebnych witamin i minerałów. Nie można również zapomnieć o przyborach do pielęgnacji, tj. szczotki i wiadra. Wyposażenie konia powinien pomóc wybrać doświadczany saddlle-fitter, czyli specjalista, który idealnie wymierzy konia i dopasuje sprzęt, który nie będzie sprawiał mu dyskomfortu.

Gdzie kupić sprzęt jeździecki?

Sprzęt jeździecki - potrzebne wyposażenie dla każdego jeźdźca
Sprzęt jeździecki – potrzebne wyposażenie dla każdego jeźdźca

Sprzęt jeździecki dostępny jest w sklepach sportowych oraz w specjalistycznych sklepach z artykułami jeździeckimi. Ważne, aby wybrać artykuły dobrej jakości, które posłużą latami, zapewnią nie tylko wygodną, ale przede wszystkim bezpieczną jazdę. Wybierając toczek czy buty, warto poprosić o radę doświadczonych jeźdźców. Sprzęt jeździecki musi być idealnie dobrany, nie może być za duży, ponieważ może zaczepiać się i być przyczyną wypadku. Powinien być również dobrany do poziomu i charakteru jazdy. Idealnie dopasowany pozowali dobrze i pewnie poczuć się na koniu, a bardzo ważne dla początkujących adeptów jeździectwa.