Usługi adwokata tylko dla wybranych? – nic bardziej mylnego!

Home  /   Usługi adwokata tylko dla wybranych? – nic bardziej mylnego!
Usługi adwokata tylko dla wybranych? – nic bardziej mylnego!

Lista spraw, w których adwokat okaże się nieocenionym pomocnikiem, jest niezwykle długa. Warto od razu przytoczyć informację, że działalność w sektorze usług prawniczych nie ogranicza się wyłącznie do reprezentowania strony w powództwie sądowym. Uświadomienie sobie kompetencji, które znajdują się w zasięgu prawników, pozwolą na zrewidowanie dotychczasowych poglądów na ich pracę. Być może obalą przy tej okazji mit, że usługi adwokata zarezerwowane są dla najbardziej zamożnej części społeczeństwa.

Co może adwokat?

seidel-karolina-omnieW odróżnieniu od radców prawnych adwokaci są uprawnieni do występowania przed sądem w sprawach cywilnych, administracyjnych i karnych. Zakres oferty poszczególnego specjalisty albo kancelarii będzie oczywiście nieco ograniczony, ponieważ zawsze jest uwarunkowany specjalnością konkretnego fachowca. Można wszakże przyjąć, że adwokat jest optymalnym wyborem w niemalże każdym prawniczym kłopocie. Za wprowadzenie do uprawnień adwokatów niech posłużą słowa, że mogą oni reprezentować swoich klientów przed wieloma instytucjami państwowymi, także działającymi poza granicami Polski. Porządkując zakres działań prawników, należy wymienić następujące dziedziny: doradztwo, sporządzanie dokumentacji, kontrola prawna i reprezentowanie w trakcie postępowań sądowych albo dochodzeń.

Dobra rada

Nie bez powodu na uczelniach całego świata wykładane jest prawo. Opanowanie jego zawiłości wymaga nie lada poświęcenia, dlatego społeczeństwo każdego roku oddelegowuje śmiałków, którzy chcą się z nimi zmierzyć. Przeciętny obywatel Polski zna raczej tylko prymarne prawidła, które rządzą ustrojem demokratycznym, ale nikt przecież nie orientuje się doskonale w prawie podatkowym, gospodarczym albo spadkowym. Dla własnego dobra wszak nieznajomość prawa nie jest podstawą do jego łamania, każda wątpliwość powinna być rozstrzygana przez adwokata. Dotyczy to zarówno spraw urzędowych (np. wezwania ws. wątpliwości Urzędu Skarbowego, problemy z zadłużeniami), biznesowych (zakładanie działalności gospodarczej, kredyty i dofinansowania na firmę) oraz zawodowych (np. wątpliwości co do zasadności decyzji podejmowanych przez pracodawcę). Nikt poza nami samymi o to nie zadba, a bez specjalistycznej wiedzy łatwo przepaść w morzu ustaw, rozporządzeń i decyzji administracyjnych.

Porządek w dokumentacji, czyli fachowa obsługa

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej niejednokrotnie wymaga od jej właściciela dużej skrupulatności, a przy tym zakłada, nazbyt optymistycznie, że jest on zorientowany we wszystkich przepisach prawnych, które go dotyczą. Jest to nierozerwalnie powiązane z wymogiem prowadzenia dokumentacji, częstokroć wymuszającym kontakty z wieloma urzędami. W celu uniknięcia ewentualnych grzywien administracyjnych, kompromitacji albo zmarnotrawieniem potencjalnych szans (np. na uzyskanie wspomnianych już dotacji) – pomoc adwokata jest wysoce wskazana.

Zobacz również:

Prawne wątpliwości

Opisane w poprzednim akapicie czynności mogą być prowadzone przez m.in. biura rachunkowe. Istnieją jednak takie zagadnienia, które rozstrzygnąć może wyłącznie dobry adwokat. Można do nich zaliczyć przeprowadzenie analizy merytorycznej statutu spółki, regulaminów firmy (np. w sklepie internetowym, wewnętrznych regulaminów dla pracowników) i publicznych oświadczeń albo deklaracji. Wiele kancelarii prawnych oferuje swoim klientom kompleksowe usługi, do których można zaliczyć nawet działania na styku prawa i Public Relations.

Sądowe batalie – żywioł adwokata?

kancelaria adwokacka

Znane z amerykańskich filmów monologi adwokatów, godne starożytnych retorów, nie są codziennością w pracy prawnika. Jeżeli już dochodzi do starcia w sądzie, to jest ono poprzedzone setkami godzin analiz, przygotowań i rozważań różnych kroków i planów. Oprócz głośnych spraw istnieją jednak te, które są bardziej prozaiczne i przyziemne, ale nie znaczy to wcale, że można je bagatelizować i uznać za nieważne. Wręcz przeciwnie – przed sądami codziennie ważą się losy wielu przeciętnych ludzi, dla których przychylny wyrok może oznaczać poprawę jakości życia. Począwszy od sporów związanych z wypłatą odszkodowań, gdzie adwokat nie tylko przedstawi obiektywne stanowisko przed sądem, lecz przede wszystkim kolekcjonuje i odpowiednio opisze wszystkie dowody, a skończywszy na sprawach związanych z ustaleniem alimentów albo rozwodowych. Wszędzie tam potrzebni są prawnicy, którzy przeprowadzą zdezorientowane strony postępowań przez zawiłe labirynty polskiego prawa. To nie tylko komfort i wygoda, ale przede wszystkim gwarancja, że przewodnik poprowadzi nas tak, by uniknąć, jak najwięcej pułapek, które mogłyby generować straty. Z usług adwokatów mogą również skorzystać świadkowie, podejrzani lub oskarżeni. Warto dodać, że to dopiero tym ostatnim przysługuje darmowa pomoc prawna. W przypadku konieczności składania zeznań na policji albo w prokuraturze trzeba wiedzieć, że zawsze może nam towarzyszyć prawnik. Ponadto jego obowiązkiem jest aktywny udział w wielu procedurach i dbanie o interes reprezentowanego klienta.

Pomimo pozornie wysokich kosztów obsługi prawnej, godzi się rozważyć ją w kategoriach swoistej inwestycji. Adwokat to zawsze większa szansa na sukces w sądzie.