Apple Pay: co to jest i jak to działa

Home  /   Apple Pay: co to jest i jak to działa
Apple Pay: co to jest i jak to działa

Z iPhone’em lub Apple Watch możesz korzystać z Apple Pay w dowolnym miejscu, na przykład w sklepach, restauracjach, taksówkach, automatach i nie tylko. Apple Pay to autoryzowany serwis Apple system płatności, który umożliwia płacenie za towary w sklepach poprzez dotknięcie terminala urządzeniem mobilnym Apple. System działa na protokole NFC i tylko na terminalach akceptujących płatności zbliżeniowe (muszą mieć tag PayPass lub PayWave). System jest kompatybilny tylko z modelami starszymi niż iPhone 6, w tym iPhone SE i Apple Watch. W tym drugim przypadku system można skonfigurować za pomocą iPhone’a 5, 5s i 5c.

Płatności za pomocą Apple Pay

Płać za pomocą iPhone’a z Face ID

 

1.Wybierz kartę, kliknij dwukrotnie przycisk boczny, a następnie spójrz na swojego iPhone’a, aby uwierzytelnić się za pomocą swojego identyfikatora, lub wprowadź hasło.

2.Trzymaj górną część iPhone’a kilka centymetrów od terminala zbliżeniowego, aż na ekranie pojawi się napis „Gotowe” i znak.

Zapłać za pomocą iPhone’a z Touch ID

1.Wybierz kartę, umieść palec na czytniku Touch ID.

2.Trzymaj górną część iPhone’a kilka centymetrów od terminala zbliżeniowego, aż na ekranie pojawi się napis „Gotowe” i znak.

Płać za pomocą Apple Watch

1.Wybierz kartę, kliknij dwukrotnie przycisk boczny i przytrzymaj zegarek Apple Watch kilka centymetrów od terminala zbliżeniowego.

2.Poczekaj, aż poczujesz lekki dotyk.

Lista banków i systemów, z którymi współpracuje Apple, nie jest jeszcze bardzo duża, ale główne są już obsługiwane. Istnieją umowy z Visa, MasterCard i Amex. Ani Apple Pay, ani inne usługi płatnicze nie pobierają opłaty.

Upewnij się, że Twój iPhone, iPad lub Apple Watch ma najnowszą wersję systemu iOS. Można to sprawdzić w Aktualizacji oprogramowania, która znajduje się w sekcji Ustawienia, na dole – Ogólne. Upewnij się, że masz zainstalowaną najnowszą wersję aplikacji Swedbank. Aby korzystać z karty w Apple Wallet, Twój telefon musi mieć kartę SIM ze zweryfikowanym numerem telefonu komórkowego.

Apple Pay może być używany przez co najmniej 13 lat, zgodnie z wytycznymi Apple.

Jak połączyć kartę z Apple Pay?

W przypadku iPhone’a karty są połączone w aplikacji Wallet. Domyślnie system łączy karty, które były wcześniej połączone z Twoim kontem iTunes, ale możesz dodać do siedmiu kolejnych kart debetowych lub kredytowych. Dane są wprowadzane zarówno ręcznie, jak i automatycznie za pomocą kamery. W przypadku płatności za pośrednictwem zegarka należy wprowadzić dane karty w aplikacji „Mój zegarek” w sekcji „Wallet i Apple Pay”. Zegarek umożliwia również płacenie różnymi kartami.

Czy Apple Pay może zostać zhakowany?

Jak dotąd nie zgłoszono żadnych przypadków włamań do Apple Pay. Podczas płatności smartfon nie przekazuje danych karty do terminala POS. Zamiast tego wymienia token, jednorazowy klucz generowany dla każdej płatności. Nawet jeśli oszust przechwyci token, nie będzie mógł go użyć po raz drugi. Wręcz przeciwnie, podczas płatności kartą bankową wymieniane są dane, na przykład kod PIN, a hakerzy aktywnie z niego korzystają. W 2013 roku grupa hakerów zainstalowała złośliwe oprogramowanie w sklepach sieci Target i w ciągu kilku dni uzyskała dane o 70 milionach kart. Tokeny nie są funkcją Apple Pay – są częścią protokołu NFC i współpracują z innymi systemami płatności.

Apple Pay nawet nie przechowuje numeru karty, ale przypisuje mu numer konta, który znajduje się na bezpiecznym chipie i nie jest przesyłany na serwery ani iCloud. Zapewnia to dodatkowe bezpieczeństwo zakupów online: dane karty nie są wprowadzane do przeglądarki i nie mogą zostać skradzione przez programy śledzące.

Wszystkie płatności Apple Pay są zatwierdzane przez skan odcisków palców lub dotknięcie skóry na czujnikach zegarka. Touch ID można zhakować na przykład za pomocą kopii odcisku palca na rzeźbieniu gliny, ale wymaga to czasu, dostępu do iPhone’a i odcisku palca. Ale nadal nie ma otwartych informacji o karcie w aplikacji. Luka w tym ostatnim również nie została zgłoszona. Jeśli iPhone zostanie zgubiony, dane z Apple Pay zostaną usunięte w Find My iPhone.

Od czasu uruchomienia Apple Pay eksperci ds. Bezpieczeństwa zgłaszali potencjalne przypadki oszustw systemowych. Hakerzy rzekomo kupowali skradzione dane o osobach i ich kartach, tworzyli tanie kopie kart, autoryzowali je w Apple Pay i dokonywali zakupów. Pracownicy niektórych amerykańskich banków na początku 2015 roku stwierdzili, że wskaźnik oszustw związanych z kartami wzrósł z 1% do 6%. Ta historia nie była kontynuowana.

Czy mogę używać Apple Pay do płacenia online?

Tak, możesz robić zakupy online za pomocą Apple Pay, o ile korzystasz z przeglądarki Safari. Jest dostępny na iPhone’a, iPada i Maca. Na stronie należy kliknąć przycisk „Kup przez Apple Pay” lub „Apple Pay”, wybrać kartę i potwierdzić płatność za pomocą Touch ID, Face ID lub hasła. Potwierdzenie przyjdzie również na iPhone’a lub Apple Watch.

Mam iPhone’a. Czy nie mogę teraz nosić ze sobą portfela?

Dobrze. Dzięki Apple Pay nie musisz podawać karty kredytowej, a tym bardziej gotówki. Wszystkie dane są przechowywane na urządzeniu, a do weryfikacji Twojej tożsamości wystarczy identyfikacja za pomocą Face ID, Touch ID lub hasła.

Płacę moim iPhonem. Czy otrzymam zwrot gotówki?

Tak. Apple Pay to jedna z opcji dostępu do karty płatniczej. Wszystkie funkcje, które posiada, będą działać, w tym cashback.