Rehabilitacja – fala uderzeniowa co to jest?

Home  /   Rehabilitacja – fala uderzeniowa co to jest?
Rehabilitacja – fala uderzeniowa co to jest?

Fale uderzeniowe to fale akustyczne o dużej amplitudzie ciśnienia. Mają możliwość chwilowego przenoszenia energii z miejsca jej wytworzenia do odległych obszarów ciała. Fale uderzeniowe fizjoterapia generuje pozaustrojowo i są one przenoszone na organizm bez uszkadzania skóry. Rehabilitacja medyczna z tego typu terapią znajduje szerokie zastosowanie w: ortopedii, fizjoterapii, medycynie sportowej, andrologii. Główne efekty to szybka eliminacja bólu i przywrócenie ruchomości. Dlatego bardzo dobry fizjoterapeuta korzysta z tej nieinwazyjnej metody, która nie wymaga stosowania leków przeciwbólowych, dzięki czemu jest idealna do przyspieszenia powrotu do zdrowia i leczenia wielu wskazań w ostrej lub przewlekłej fazie.

Rehabilitacja – fala uderzeniowa, co to jest?

Energia fali uderzeniowej w fizjoterapii sprzyja gojeniu, regeneracji i naprawie ścięgien i tkanek miękkich. Fale uderzeniowe charakteryzują się gwałtownymi zmianami ciśnienia i dużą amplitudą. Energia kinetyczna wytwarzana przez sprężone powietrze jest przekazywana do czujnika znajdującego się na końcu aplikatora i dalej wnika w strukturę tkanki. Rehabilitacja ruchowa często wymaga zastosowania fali uderzeniowej, aby pacjent pozbył się dolegliwości bólowych, sztywności i mógł wykonywać niezbędne ćwiczenia fizyczne.

Lokalne oddziaływanie fali uderzeniowej o małej intensywności działa na organizm konstruktywnie, co można porównać do masażu głęboko penetrującego. W rzeczywistości te fale uderzeniowe, które są używane do celów terapeutycznych w rehabilitacji ortopedycznej, mają dość niskie ciśnienie na froncie uderzenia, a zatem pod względem ich właściwości są zbliżone do akustycznych fal mechanicznych.

Polecamy uwadze:

Terapia falą uderzeniową podczas rehabilitacji medycznej – 3 proste kroki:

  • Fizjoterapeuta identyfikuje bolesny punkt – obszar ten określa palpacyjnie, aby działać jak najdokładniej.
  • Nakłada żel na dany obszar, żel zwiększa efektywność przenoszenia fal akustycznych.
  • Rozpoczyna terapię – lekko uciskając aplikator wmasowuje żel w dotknięty obszar.

Rehabilitacja medyczna – co dzieje się z tkankami pod wpływem działania fali uderzeniowej?

Rehabilitacja ortopedyczna z wykorzystaniem fali uderzeniowej daje efekty zabiegu opartego na różnicy w oporności akustycznej tkanek twardych i miękkich ciała. Wnikając do organizmu, fale dźwiękowe przechodzą prawie bez przeszkód przez skórę, podskórną tkankę tłuszczową, naczynia krwionośne i napotykają opór tylko na powierzchniach struktur gęstych (mięśnie, więzadła, kości). Gdy fala przechodzi przez strefę frontu uderzeniowego, następuje gwałtowny ucisk tkanek miękkich pod działaniem zwiększonego ciśnienia i dużej gęstości. Po którym następuje strefa rozrzedzenia (rozciągania) tkanek, któremu towarzyszy zjawisko kawitacji – powstawanie mikroskopijnych pęcherzyków wypełnionych parą cieczy.

Odpowiedź organizmu na ten efekt rehabilitacji jest standardowa – jest to odruchowy dopływ krwi tętniczej odpowiedni odpływ żylny i odpływ limfy. Każdy organ, tkanka, komórka ciała jest kontrolowana przez układ nerwowy, który podobnie jak sieci otacza wszystkie naczynia przenoszące składniki odżywcze i tlen. I ten obszar ciała, który był poddawany działaniu fali uderzeniowej w fizjoterapii, w którym z jakiegokolwiek powodu brakowało przepływu krwi lub był w stanie skurczu, zmienia swoją strukturę (staje się bardziej elastyczny) w wyniku wznowienia mikrokrążenia. Znowu, mówiąc prościej, powstaje efekt głębokiego masażu. Po tych dwóch głównych efektach odnotowuje się efekty pośredniczące: przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, pobudzające procesy regeneracyjne i tworzenie sieci mikrokrążenia.

W rehabilitacji ortopedycznej punktami zastosowania fali uderzeniowej są:

  • Choroby zwyrodnieniowo-dystroficzne układu mięśniowo-szkieletowego – choroba zwyrodnieniowa stawów we wczesnych stadiach rozwoju, zapalenie stawów i zapalenie błony maziowej.
  • Stany zapalne w okolicy przyczepu ścięgien mięśniowych do kości – zapalenie powięzi podeszwowej, zapalenie nadkłykcia zewnętrznego i wewnętrznego (łokieć tenisisty, łokieć golfisty), zapalenie kości udowej, zapalenie powięzi i zapalenie mięśni.
  • Niezakaźne procesy zapalne ścięgien mięśni i kaletek okołostawowych – zapalenie ścięgien i kaletki, zapalenie pochewki ścięgna.
  • Osteochondroza kręgosłupa, zespoły mięśniowo-powięziowe i mięśniowo-toniczne ból w okolicy kości ogonowej a także stłuczenia i złamania kręgosłupa w okresie rehabilitacji, stany po leczeniu operacyjnym kręgosłupa w ramach terapii rehabilitacyjnej.
  • Zespół uderzeniowy stawu barkowego, uszkodzenie stożka rotatorów barku z zachowaniem unerwienia motorycznego

Dla rehabilitacji ruchowej poddanie się działaniu fali uderzeniowej będzie wskazane, ponieważ metoda:

  • Stale zmniejsza zespół bólowy
  • Poprawia miejscowe krążenie krwi
  • Zwiększone tempo metabolizmu
  • Stymulacja procesów regeneracyjnych
  • Przywrócenie elastyczności i struktury więzadeł
  • Poprawa mikrokrążenia w tkankach podczas zabiegu.

Wykorzystując falę uderzeniową w fizjoterapii pozytywny efekt wyraża się: w znacznym zmniejszeniu lub wyeliminowaniu bólu, przywróceniu zakresu ruchu w stawach, w zwiększeniu tolerancji obciążenia, w możliwości wznowienia czynności zawodowych lub domowych.