Dyski SSD, czy dyski optyczne?

Home  /   Dyski SSD, czy dyski optyczne?
Dyski SSD, czy dyski optyczne?

Sprzęt komputerowy rozwija się z roku na rok. Bieżące technologie są nieustannie rozwijane tak, by móc spełniać oczekiwania użytkowników, które ciągle rosną. Dotyczy to między innymi dysków twardych. Nowoczesne dyski SSD stały się w ostatnich latach świetną alternatywą dla klasycznych dysków optycznych. Posiadają one zupełnie inną konstrukcję, dzięki czemu charakteryzują się zupełnie innymi parametrami. Warto jednak zapoznać się z podstawowymi faktami o tym, czym takie dyski się różnią, gdyż nie w każdym zastosowaniu będą optymalne.

Rozwój różnych rodzajów pamięci sięga początków powstawania komputerów. Są one niezastąpionym elementem komputera lub modułu, bez którego sprzęt nie będzie w stanie pracować. Rolą pamięci jest zapisywanie, odczytywanie i przetwarzanie danych cyfrowych. Ma to na celu zarówno bieżące przetwarzanie danych i pracowanie na nich, jak i długoterminowe zapisywanie i archiwizowanie ich. W pierwszym przypadku pamięć komputerowa służy do procesu bieżącego przetwarzania danych przez procesor lub kartę graficzną. W przypadku stałego zapisywania danych cyfrowych, pamięć zapisuje dane po to, by w przyszłości można było je odczytać lub przetwarzać za pomocą procesora. Do zapisywania dowolnych danych w sprzęcie komputerowym wykorzystuje się nośniki pamięci cyfrowej, takie jak pamięć RAM lub dyski SSD, oraz optyczne nośniki pamięci, takie jak dyski HDD. W przypadku pamięci RAM oraz innych pamięci tego typu, takich jak na przykład SRAM, wykorzystanie technologii cyfrowej jest konieczne ze względu na to, że pozwala ona na bardzo szybki dostęp do danych. Jest to kluczowy element w pamięci podręcznej procesora, karty graficznej lub modułu sterującego jakiegoś urządzenia.

Dyski HDD stosuje się zaś do archiwizowania dużych ilości danych, co jest możliwe dzięki zupełnie inne budowie konstrukcyjnej dysku, bazującej na talerzach i zapisie magnetycznym. Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów zapisywania danych, jednak od kilkunastu lat dynamicznie rozwijająca się technologia dała pewną alternatywę, jaką są dyski SSD. Są to pamięci cyfrowe bazujące na pamięci flash. Technologia ich wykonania jest podobna do pamięci podręcznych typu RAM, jednak różnią się tym, że pozwalają na stałe zapisywanie danych.

Czym różnią się dyski SSD od dysków HDD?

Różnica pomiędzy dyskami optycznymi a cyfrowymi tkwi w schemacie ich działania i konstrukcji. Najistotniejszą różnicą jest to, że dyski SSD swoje działanie opierają na zapisie danych w komórkach dysku, w postaci zapisu cyfrowego. Może on być zapisywany w różnych komórkach, a mimo tego dostęp do danych nadal będzie bardzo szybki. Schemat pracy dysku SSD jest podobny, jak pamięci podręcznych, które charakteryzują się bardzo szybkim dostępem do danych. Praca dysku HDD jest zaś oparta na obracających się talerzach, na których w sposób sekwencyjny zapisywane są dane. Są one odczytywane za pomocą głowicy. Prędkość odczytu danych ograniczona jest w naturalny sposób przez szybkość obracania się talerzy. Oznacza to, że dyski HDD posiadają wiele elementów ruchomych, czego dyski SSD nie mają. Wynikają z tego dwie podstawowe kwestie. Dyski cyfrowe można spokojnie zamontować w komputerach lub urządzeniach, które pracują, będąc w ruchu, gdyż nie wpływa to na pracę dysku SSD, ani innej pamięci cyfrowej. Dyski optyczne zaś muszą pracować, będąc unieruchomione. Drugą kwestią jest taka, że pamięci cyfrowe są bardzo odporne na wszelkie wstrząsy lub uszkodzenia mechaniczne, podczas gdy dysk twardy jest na nie bardzo wrażliwy i relatywnie łatwo go uszkodzić w ten sposób.

Wykorzystanie dysków SSD w praktyce

Ze względu na wyżej wymienioną specyfikę, dyski SSD znalazły swoje zastosowanie w urządzeniach mobilnych. Coraz częściej są standardowym wyposażeniem laptopów, w których wykazują się wyższą trwałością niż dyski optyczne. Jest widoczne zwłaszcza wtedy, gdy laptop jest często używany na przykład w podróży. Dyski SSD charakteryzują się także tym, że w wersjach dedykowanych do określonych zastosowań, można je stosować w ujemnych temperaturach sięga gających nawet -40 stopni, co jest niemożliwe w przypadku dysków HDD.  Są odporne także na bardzo wysokie temperatury rzędu +85 stopni. Oznacza to, że świetnie nadają się do zastosowania w przemyśle. Można ich użyć do konstruowania stacji roboczych w urządzeniach przemysłowych lub do stacji umiejscowionych na zewnątrz w trudnych warunkach, jak na przykład w skrzynkach montażowych.

Najważniejszą z zalet dysków SSD jest jednak bardzo duża szybkość zapisywania i odczytywania danych co jest w niektórych stacjach roboczych kluczowe. Dyski cyfrowe o wiele lepiej spiszą się w komputerach służących na co dzień do przetwarzania dużych ilości danych. Dlatego też powszechnie są wykorzystywane w profesjonalnych zestawach dla programistów, analityków danych, grafików lub specjalistów od obrabiania dźwięku. Niektóre modele dysków SSD oferują odczyt danych szybszy nawet o siedemdziesiąt procent od klasycznych dysków HDD. Na pewno mankamentem tego rozwiązania jest jednak o wiele mniejsza pojemność oraz dużo wyższa cena. Dlatego też powinny one być dobrane adekwatnie do potrzeb użytkownika.