Jak leki leczą alkoholizm?

Home  /   Jak leki leczą alkoholizm?
Jak leki leczą alkoholizm?

Jak leki leczą alkoholizm? Możliwości leczenia uzależnienia od alkoholu zależą od tego, ile pijesz i czy chcesz ograniczyć picie (umiarkowanie), czy całkowicie przestać pić (abstynencja). Zamknięte leczenie alkoholików przeznaczone jest dla osób, które nie mogą lub nie chcą leczyć się w domu.

Gdzie zrobić detoks?

Sposób i miejsce detoksykacji zależy od stopnia uzależnienia od alkoholu. W łagodnych przypadkach powinieneś być w stanie przeprowadzić detoksykację w domu bez leków, ponieważ objawy odstawienia powinny być również łagodne. Jeśli Twoje spożycie alkoholu jest wysokie (ponad 20 jednostek dziennie) lub wcześniej doświadczyłeś objawów odstawienia, możesz zastosować detoks narkotykowy w domu, aby złagodzić objawy odstawienia. Zwykle stosuje się środek uspokajający zwany chlordiazepoksydem. Jeśli uzależnienie jest poważne, może być konieczne udanie się do szpitala lub kliniki w celu detoksykacji. Wynika to z faktu, że objawy odstawienia mogą być również ciężkie i mogą wymagać specjalistycznego leczenia w ośrodku odwykowym.

Objawy odstawienia

Objawy odstawienia są najgorsze w ciągu pierwszych 48 godzin. Powinny one stopniowo zacząć się poprawiać, gdy twoje ciało zacznie przyzwyczajać się do życia bez alkoholu. Zwykle trwa to od 3 do 7 dni od ostatniego drinka. Zauważysz również, że twój sen jest zakłócony. Możesz budzić się kilka razy każdej nocy lub mieć trudności z zasypianiem. Należy się tego spodziewać, a wzorce snu powinny wrócić do normy w ciągu miesiąca. Pij dużo wody (około 3 litrów dziennie) podczas detoksu. Unikaj jednak picia dużych ilości napojów zawierających kofeinę, w tym herbaty i kawy, ponieważ mogą one pogorszyć problemy ze snem i wywołać uczucie niepokoju. Lepszym wyborem jest woda lub sok owocowy. Staraj się jeść regularne posiłki, nawet jeśli nie czujesz głodu. Twój apetyt będzie stopniowo powracał. Ten lek może powodować senność. Przyjmuj leki tylko zgodnie z zaleceniami.

Detoks może być stresującym okresem. Sposoby na zmniejszenie stresu to czytanie, słuchanie muzyki, spacery i kąpiele. Jeśli przeprowadzasz detoks w domu, będziesz regularnie widywać się z pielęgniarką lub innym pracownikiem służby zdrowia. Można to zrobić w domu, w gabinecie lekarskim lub w placówce specjalistycznej. Jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia, otrzymasz również odpowiednie dane kontaktowe do innych usług wsparcia. Rzucenie alkoholu jest ważnym pierwszym krokiem w przezwyciężaniu problemów związanych z alkoholem. Jednak samo powstrzymanie się od alkoholu nie jest skutecznym sposobem leczenia. Dalsze leczenie alkoholizmu i wsparcie są potrzebne, aby pomóc ci na dłuższą metę.

Leki uzależniające od alkoholu

Leki stosowane w leczeniu alkoholizmu obejmują:

  • Akamprozat
  • Disulfiram
  • Naltrekson
  • Nalmefen
  • Akamprozat

Akamprozat stosuje się w celu zapobiegania nawrotom u osób, którym udało się rzucić alkohol. Jest często używany w połączeniu z poradnictwem w celu zmniejszenia głodu alkoholowego. Akamprozat działa poprzez wpływ na poziom substancji chemicznej w mózgu zwanej kwasem gamma-aminomasłowym (GABA). Uważa się, że GABA jest częściowo odpowiedzialny za apetyt na alkohol. Lek należy przyjmować do 6 miesięcy po odstawieniu alkoholu.

Jak leki leczą alkoholizm?
Jak leki leczą alkoholizm?

Disulfiram (nazwa handlowa Antabuse) może być stosowany, jeśli próbujesz rzucić alkohol, ale obawiasz się, że możesz nawrócić lub jeśli masz historię nawrotów. Disulfiram działa poprzez zniechęcanie do spożywania alkoholu, który po spożyciu może powodować nieprzyjemne reakcje organizmu. Mogą to być nudności, ból w klatce piersiowej, wymioty lub zawroty głowy. Z wyjątkiem napojów alkoholowych, ważne jest, aby unikać alkoholu ze wszystkich źródeł, ponieważ one również mogą wywoływać nieprzyjemne reakcje. Jeśli jesteś narażony na alkohol, nieprzyjemna reakcja może trwać do tygodnia po odstawieniu disulfiramu, dlatego ważne jest, aby zachować abstynencję w tym czasie. Podczas przyjmowania disulfiramu będziesz mieć wizyty kontrolne z zespołem opieki zdrowotnej mniej więcej co 2 tygodnie przez pierwsze 2 miesiące, a następnie co miesiąc przez następne 4 miesiące.

Naltrekson stosuje się w celu zapobiegania zaostrzeniom lub zmniejszenia ilości wypijanego alkoholu. Działa poprzez blokowanie receptorów opioidowych w organizmie, blokując działanie alkoholu. Jest zwykle stosowany z innymi lekami lub poradnictwem. Jeśli przepisywany jest naltrekson, należy pamiętać, że hamuje on również działanie leków przeciwbólowych zawierających opioidy, w tym morfinę i kodeinę. Jeśli poczujesz się źle podczas przyjmowania naltreksonu, natychmiast przerwij jego przyjmowanie i zasięgnij porady swojego lekarza rodzinnego lub zespołu opieki zdrowotnej.

Nalmefen stosuje się w celu zapobiegania nawrotom lub w celu ograniczenia spożycia alkoholu.

Zamknięte ośrodki leczenia alkoholizmu prowadzą zamknięte leczenie alkoholizmu, które obejmuje różne formy leczenia.