Jak rozpoznać uzależnienie od narkotyków

Home  /   Jak rozpoznać uzależnienie od narkotyków
Jak rozpoznać uzależnienie od narkotyków

Walka z uzależnieniem to bardzo trudna sfera zmagania się ze swoim życiem i problemami, jakie ono stawia przed człowiekiem. Środki psychoaktywne wykańczają w człowieku nie tylko ośrodek mózgu, ale sprawiają, że organizm przeżywa zaburzenia łaknienia, człowiek przestaje spożywać posiłki. Dlatego też bardzo ważnym elementem jest to, by bliscy rodzina, jak najszybciej zwrócili uwagę na różnego rodzaju nietypowe zachowania jednostki. Zachowania, które mogą świadczyć o tym, że jest to osoba uzależniona, będąca w ciągu, na głodzie.

Problem związany z uzależnieniem narkotykowym

Wszelkiego rodzaju uzależnienia są trudne z jednej strony dla osoby, która zmaga się z uzależnieniem z drugiej strony jest to przypadłość, z która zmaga się także rodzina, przyjaciele oraz znajomi osoby walczącej z nałogiem. Dlatego też bardzo często rodziny, w których występują osoby z uzależnieniami objęte są terapią całościowo. Uzależnienie od środków psychoaktywnych wpływa na percepcję rzeczywistości jednostki, sprawia, ze relacje, zjawiska, lęki zaczynają przybierać zupełnie inny obraz, niż są nimi w rzeczywistości. Wówczas ukojenie można znaleźć w narkotykach, które pomagają przezwyciężyć trudne sytuacje, ukoić nerwy, sprawić, że rzeczywistość stanie się mniej przytłaczająca. Kiedy zażywamy różnego rodzaju silne środki coraz częściej, wówczas zaczyna okazywać się, że jest to już problem, z którym samodzielnie nie jesteśmy w stanie sobie poradzić.

Objawy, na które należy zwrócić uwagę, jeśli podejrzewamy uzależnienie

Będąc w otoczeniu bliskiej nam osoby, która popadła w nałóg narkotykowy można zwrócić na kilka elementów, które mogą sugerować, że tego rodzaju zjawisko właśnie zachodzi. Zwiększona drażliwość, agresja bez większego powodu, powiększone źrenice, problemy w szkole lub w pracy, problemy ze skupieniem się. U osób, które zażywają narkotyki dożylnie mogą być widoczne ślady po ukłuciach i kolejnych dawkach. Sińce pod oczami, zmniejszone uczucie łaknienia, nieregularność w spaniu. Niestety bardzo często rodzina osób uzależnionych zaczyna orientować się dopiero w momencie, kiedy okazuje się, że cenne przedmioty zaczynają znikać z domu w wyniku konieczności pozyskania środków na kolejne działki narkotyków. Dlatego też bardzo ważna jest kontrola i bycie czujnym na tego rodzaju zjawiska.

Terapia uzależnień dla osób zmagających się z problemem

Uzależnienie od narkotyków może zacząć się bardzo niewinnie, ponieważ wystarczy chęć wpasowania się w środowisko, pozyskania uznania w grupie. Tego rodzaju nielegalne zakazane owoce łączą wspólna tajemnicą i jest to element bardzo przyciągający młodych ludzie, którzy przechodzą w swoim życiu okres buntu. Również osoby w dojrzałym wieku mogą się bardzo szybko uzależnić od tego typu środków. Leczenie uzależnień narkotykowych to bardzo trudna dziedzina zarówno pod względem fizjologicznym, jak i pod względem psychologicznym. Z czego wynikają tego rodzaju problemy? Organizm po braniu narkotyków może być naprawdę wycieńczony. Przez fakt, że bardzo często środki psychoaktywne ograniczają poczucie łaknienia organizmu, to człowiek przestaje dostarczać sobie zdrowych, zbilansowanych posiłków, które są siłą napędową organizmu. Dlatego też organizm zaczyna słabnąć. Wiele osób zmagających się z uzależnieniem nie potrafi przetrwać tego właśnie stadium. Odwyk dla narkomanów jest wsparciem wyspecjalizowanych fachowców, lekarzy, których zadaniem jest przywrócenie stanu organizmu do tego, by człowiek był w stanie samodzielnie funkcjonować. Często środki psychoaktywne są na tyle mocne i brane długotrwale, że zmieniają percepcję ośrodku mózgu już na zawsze. Terapia dla uzależnionych może być prowadzona indywidualnie, ale ważnym elementem wychodzenia z nałogu jest również terapia uzależnień narkotykowych prowadzona grupowo z innymi osobami, z którymi można współdzielić podobne doświadczenia. Osoba, która nigdy nie była uzależniona ma zupełnie inny obraz postrzegania drugiej osoby, która również zmaga się z problemem. Dlatego też właśnie ośrodek dla narkomanów często oferuje tego rodzaju ścieżkę wychodzenia z nałogu.

Ośrodki w Polsce dla osób zmagających się z uzależnieniami, na jakie środki pomocy można liczyć?

W Polsce znajdziemy ośrodki zamknięte dla narkomanów, które są prywatne lub państwowe. Niestety osoby, które zażywały długo różnego rodzaju środki uzależniające, bardzo często straciły na tym mnóstwo środków finansowych, co przekłada się na fakt, że nie mogą sobie pozwolić później na prywatną opieką zdrowotną i psychoterapię w prywatnym, zamkniętym ośrodku. Aby terapia i szereg działań związanych z wychodzeniem z nałogu mógł faktycznie zaistnieć, to jednostka uzależniona musi w istocie chcieć wyjść z nałogu. Przekłada się to później na długość prowadzonej terapii. Niestety niejednokrotnie zdarza się, że na oddział odwykowy trafiają dokładnie te same osoby, które jakiś czas temu go opuściły. Dlatego też walka z nałogiem narkotykowym to bardzo trudny przeciwnik, a walka już od samego początku będzie nierówna. Stawką natomiast jest ludzkie życie.