Jak samemu zrobić wiązary dachowe?

Home  /   Jak samemu zrobić wiązary dachowe?
Jak samemu zrobić wiązary dachowe?

Wiązary dachowe to elementy, które z powodzeniem można zrobić samemu, bez pomocy firmy budowlanej. Decydując się na samodzielny montaż wiązarów dachowych mamy możliwość zaoszczędzenia naprawdę sporych pieniędzy. Robiąc wiązary dachowe możemy w wyjątkowo krótkim czasie wykonać więźbę dachową. W ten sposób całkowity czas budowy naszego domu ulegnie znacznemu skróceniu. Konstrukcję wiązarów dachowych można nałożyć samodzielnie w jeden dzień. Sporo osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób powstają wiązary dachowe. Z myślą o nich przygotowaliśmy niniejszy artykuł. Tłumaczymy tutaj, jak samodzielnie zamontować wiązary dachowe. Zapraszamy do wnikliwej lektury. 

 

Z czego składa się konstrukcja dachu? Jak ją zbudować samodzielnie?

Warto wiedzieć, że konstrukcję dachu można zbudować korzystając ze sposobów tradycyjnych. Mowa tutaj o belkach oraz balach drewnianych. Mnóstwo osób decyduje się jednak na to, aby skrócić sobie czas pracy, więc wybiera elementy prefabrykowane. O jakie elementy tutaj chodzi? Mowa tutaj oczywiście o wiązarach dachowych. Obecnie bez problemu można zakupić wiązary dachowe w dużych, profesjonalnych zakładach produkcyjnych. Montuje się je zazwyczaj z desek z kolczastymi płytkami. Wiązary dachowe tworzy się w oparciu o konkretne zamówienie i indywidualne wymiary domu danego klienta. Gdy są już wyprodukowane, przywozi się je prosto na budowę. Dzięki temu później na budowie z kilkunastu elementów w wyjątkowo krótkim czasie można stworzyć całą więźbę dachu. Osoby, którym zależy na tym, aby budowa jak najszybciej została ukończona, powinny postawić na wiązary dachowe. Jak samemu zrobić wiązary dachowe?

Jaki jest koszt wiązarów dachowych? Okazuje się, że w zdecydowanej większości przypadków ich cena może być znacznie niższa od więźby tradycyjnej. Ich cena może być także jeszcze niższa wtedy, gdy zamiast kupować gotowe wiązary od profesjonalnej firmy, sami je sobie stworzymy. Działając w ten sposób możemy naprawdę mocno obniżyć całkowite koszty budowy. Różnice w cenie mogą wynosić nawet około pięćdziesięciu procent. Oczywiście, wiązar wyprodukowany samodzielnie, czyli wiązar domowy, nie będzie dorównywał pod różnymi względami temu profesjonalnemu, fabrycznemu, jednak z całą pewnością można go bez przeszkód przygotować samodzielnie. O czym jednak należy koniecznie pamiętać? 

 

Dlaczego warto postawić na wiązary dachowe? 

Liczba atutów wiązarów dachowych jest naprawdę ogromna. Wszyscy eksperci od budownictwa podkreślają, że obecnie popularność tej metody tworzenia dachów jest spora i nic nie wskazuje na to, aby miało to ulec jakimkolwiek zmianom w najbliższym czasie. Podstawowa kwestia przemawiająca za tym, dlaczego warto zdecydować się na wiązary dachowe to ich budowa. Są one zbudowane w taki sposób, że ich dolna część tworzy samą konstrukcję sufitu nad ostatnią kondygnacją, co jest wyjątkowo dużym ułatwieniem. Następny argument przemawiający za wiązarami dachowymi to fakt, iż nie przekazują one sporych sił rozporowych na ściany w naszym domu. 

Decydując się na wiązary dachowe nie musimy także stosować murłat. Wiązary dachowe są oparte na łącznikach zakotwiczonych w wieńcach ścian. Konstrukcje wykonane z wiązarów dachowych wyróżnia także ogromna sztywność, dzięki czemu dach będzie w przyszłości odporny na wszelkiego rodzaju zgięcia. 

 

Zobacz również:

 

Jak samodzielnie przygotować wiązary dachowe? Szereg praktycznych porad i wskazówek 

Wiele osób decyduje się na zakup gotowego projektu domu, np. domu parterowego z nieużytkowym poddaszem. W takich przypadkach wysoce prawdopodobne jest to, że będzie on uwzględniał realizację wiązarów z więźby. Niestety, taka dokumentacja nie zawsze jest odpowiednio szczegółowa, przez co wykorzystanie jej do samodzielnego montażu wiązarów dachowych może być nieco problematyczne. Sprzedawcy projektów domów zakładają po prostu, że wiązary dachowe zostaną zamówione w profesjonalnej firmie odpowiadającej za produkcję takich wiązarów. 

Warto wiedzieć, że można także zakupić taki projekt domu, w którym będą zawarte wszystkie najważniejsze informacje na temat tego, w jaki sposób przeprowadzić samodzielną budowę dachu. Dobry projekt może być właściwie dla nas dokładną instrukcją montażu wiązarów. Tutaj pojawia się jednak kolejna dość problematyczna kwestia. Chodzi o to, że szczegółowy projekt wiązarów dachowych należy zamawiać oddzielnie u konkretnego konstruktora. Zanim zamówimy taki projekt, powinniśmy dopytać fachowca o to, w jaki sposób należy przygotować się do samodzielnego montażu wiązarów. Jego wiedza i doświadczenie z pewnością będą dla nas niezwykle pomocne. 

 

Z jakiego drewna wykonać wiązary dachowe? 

Do przygotowania wiązarów dachowych można użyć tarcicy tradycyjnej ciśnieniowo impregnowanej bądź zdecydować się na czterostronne drewno strugane, które wyróżnia się komorowym suszeniem. Ta druga opcja wydaje się być lepszym rozwiązaniem, ponieważ ten rodzaj drewna wykazuje sporą odporność na owady, ogień oraz grzyby. Oznacza to, że jego impregnacja w ogóle nie będzie konieczna. Kolejna kwestia to wymiary. Przy budowie wiązarów dachowych są wykorzystywane z reguły deski, których przekrój to 38 na 39 milimetrów bądź 38 na 140 milimetrów.