Czym one są, jak je wykorzystać?

Home  /   Czym one są, jak je wykorzystać?
Czym one są, jak je wykorzystać?

Współczesne nauczanie rządzi się swoimi prawami, coraz częściej w szkołach i placówkach oświatowych można spotkać interaktywne rozwiązania multimedialne, które urozmaicają wykłady, lekcje raz naukę. Uczniowie w różnym wieku, wymagają od szkół różnorodności, nie wystarcza już sama treść i podręczniki. Dlatego też w coraz większej ilości placówkę można spotkać tablice interaktywne, które wspierają proces nauki i wpływają na rozwój uczniów. Jednak takie tablice interaktywne sprawdzają się także poza procesem nauczania zwłaszcza w branżach kreatywnych oraz salach konferencyjnych czy szkoleniach, gdzie dzięki nim można w ciekawszy i bardziej przyciągający uwagę sposób wygłosić prelekcje.

 

Czym są tak właściwie tablice interaktywne?

 

Tablice interaktywne to nic innego jak Duży wyświetlacz dotykowy, który pozwala współpracować w jednym momencie wielu osobom obecnym w jej zasięgu. Tablice interaktywne są najczęściej sterowane poprzez jednostki komputerowe klub urządzenia pochodne. Komputer pozwala na dokonywanie zmian na tablicy, dodatkowo pozwala na wyświetlanie i edycję obrazów, plików i arkuszy kalkulacyjnych w danym momencie. Tablice interaktywne świetnie sprawdzają się, jako wspomaganie pracy projektowej, ponieważ pozwalają na jednoczesna prace wielu osób. Dane nanoszone na tablice interaktywną posiadają łatwa możliwość uzupełnienia ich o tabele, wykresy czy diagramy. Wykonywane na takiej tablicy notatki, można w każdej chwili zapisać i wykorzystywać w przyszłości.

 

Typy tablic interaktywnych.

 

Na rynku jest dostępne kilka typów i wariantów tablic interaktywnych. Największym powodzeniem cieszą się te, które dają możliwość konfiguracji z projektorem.

 

Ten typ tablic dzieli się na tablice

 

– wykorzystujące światło podczerwone do wyświetlania obrazu oraz technologię ultradźwiękową. Posiadają, co najmniej dwa odbiorniki czułe na działania rysika. Dzięki czemu szybko reaguj na wszelkie działania.

 

– tablice interaktywne wykorzystujące technologie elektromagnetyczną. Pod powierzchnia tablicy posiadają one siatkę, która wychwytuje ruchu rysika i pozwala nanosić na tablice treści.

 

– tablice dotykowe, działają na zasadzie opory. Zasada ich działania jest oparta na zasadzie działania pierwszych wyświetlaczy dotykowych w telefonach komórkowych.

 

Jednym z najbardziej nowoczesnych rozwiązań, jeśli chodzi o tablice interaktywne są projektory interaktywne, które pozwalają wyświetlać obraz na dowolnej powierzchni płaskiej, bez konieczności użycia dedykowanej tablicy interaktywnej. Wystarczy ściana, podłoga czy blat, aby móc działać z powodzeniem z taka tablica. Jej zaletą jest duża uniwersalność użycia. Najbardziej zaawansowane rozwiązania pozwalają wyświetlać całościowy obraz z kilku projektorów, dzięki czemu istnieje możliwość uzyskania dużego obszaru roboczego, niezwykle przydatnego przy dużej liczbie użytkowników.

Opisując tablice interaktywne nie można pominąć ekranów dotykowych, które w postaci tablicy zawierają już jednostkę komputerowa, wiec działają niezależnie bez potrzeby dodatkowego osprzętu. Posiada ona wbudowany dostęp do internetu. Jego kolejnym wielkim atutem jest to, że przy takim ekranie roboczym może pracować dowolna liczba osób, bez ograniczeń powierzchniowych.

 

Obsługa i koszta

 

Obsługa tablic interaktywnych odbywa się najczęściej za pomocą specjalnych pisaków dołączonych do zestawu, pozwalają one na precyzyjne wykonywanie obliczeń czy tworzenie notatek. Wykorzystywanie tablic interaktywnych w trakcie prezentacji, lekcji lub wykładów urozmaica i sprawia, że słuchacze są bardziej zainteresowani poruszanym tematem. Wgrane oprogramowanie zostało stworzone tak, aby każde narzędzia były pod ręka w wysuwanym pasku górnym. Który otwiera się po dotknięciu go? Dodatkowo tablice interaktywne dają możliwość podłączenia dowolnego osprzętu i wyświetlania z niego obrazu, co jest niezwykle przydatne na lekcjach biologii czy chemii. Ciekawe doświadczenia mogą być wykonywane na oczach wszystkich uczniów dzięki wyświetlanemu obrazowi z mikroskopu czy kamerki. Wykorzystywanie tego typu urządzeń w biznesie, daje możliwość redagowania notatek, nanoszenia poprawek i tworzenia dokumentów w trakcie spotkań, konferencji czy burzy mózgów na bieżąco. Pozwala zapisywać i odtwarzać pliki w dowolnej chwili. Usprawnia działanie i procesy kreatywne w wielu branżach. Możliwość zamocowania tablicy interaktywnej na ścianie lub przenośnym stojaku daje duże możliwości manewru powierzchnia robocza.

 

Koszt zakupu tablic interaktywnych liczone są już w tysiącach, oczywistym jest fakt, że im bardziej kompatybilne i rozbudowane rozwiązanie tym wyższa jego cena, jednak podstawowe wersje zamykają się już w kwotach rzędu 5 000 złotych.

Decydując się na zakup tablicy interaktywnej, należy wpierw określić jej przeznaczenie oraz potrzebny najbardziej optymalny rozmiar tablicy. Dobrze jest też na początku określić niezbędne minimum, jeśli chodzi o funkcje, zawęża ono obszar poszukiwań i pomoże podjąć decyzję w trakcie zakupu.