Wady i zalety tapet ściennych

Home  /   Wady i zalety tapet ściennych
Wady i zalety tapet ściennych

Prawidłowe położenie tapet na ścianach wymaga nieco cierpliwości, nie jest jednak na tyle trudne, by cierpliwa osoba, która nigdy nie robiła tego wcześniej, nie poradziła sobie z przyklejaniem tapet, krok po kroku stosując się do instrukcji, czy też realizując zalecenia umieszczone w filmach instruktażowych. Dziś na rynku dostępne są tapety w różnych stylach, kolorach, tapety o ciekawej fakturze, które pomocą zakryć niedoskonałości na ścianie, a także tapety imitujące drewno, czy ceglaną ścianę. Dzięki fototapetom można w magiczny sposób „powiększyć” wnętrze, stosując się do sztuczek optycznych, pozwalają one też na wprowadzenie do swojego salonu czy sypialni indywidualnego akcentu, gdyż można zamówić fototapety z własnym zdjęciem.

Jak odmienić ściany za pomocą tapety?

Położenie tapety na ścianie to nie tylko ozdobienie pokoju, ale również zabieg, który pozwoli ukryć jego mankamenty. Chcesz, aby małe i wąskie wnętrze wydawało się szersze? Rozwiązaniem będzie to, czego nie lubią w ubiorze osoby, pragnące wyglądać szczupło, czyli – poszerzające poziome pasy. Dzięki tapetom z takim właśnie wzorem nawet mały pokój będzie wydawał się szerszy, dzięki czemu przestrzeń będzie bardziej przyjazna. Aby nie potęgować przytłaczającej atmosfery małego pokoju, unikaj tapet w ciemnych kolorach, zapomnij także o bardzo wzorzystych tapetach. Jeśli natomiast pragniesz, aby wnętrze wydało się nieco wyższe, wybierz tapety we wzory, układające się w pionowe pasy. Jeśli tapety będą nieco jaśniejsze u góry, zyskasz dodatkowy efekt optycznego powiększenia przestrzeni. Warto pamiętać, że położenie tapet wymaga więcej cierpliwości, niż zwyczajne malowanie ścian. Nie wszystkie tapety są zmywalne, dlatego też niektórzy uważają, że dużą wadą tapet jest ich szybkie brudzenie się. Dlatego też jeśli wybieramy tapety do pokoju dla dziecka, czy też decydujemy się na tapety kuchenne, najlepiej, by były one zmywalne i wodoodporne. Doskonałym pomysłem będą tapety winylowe, które łatwo można utrzymać w czystości. Tapety typu raufaza są niemal stworzone do tego, by maskować wszelkie mankamenty na ścianach. Wyróżniają się one zazwyczaj nieregularnym, wypukłym wzorem. Nada on także ciekawy charakter wnętrzu, ocieplając je. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie mankamenty ściany można zamaskować tapetą. Gdy mamy do czynienia z większymi nierównościami, trzeba będzie rozważyć położenie glazury, wykonanie sztukaterii z gipsu, czy też położenie różnego rodzaju paneli.

Tapety pasujące do każdego wnętrza

Tapety wracają do łask, dlatego też możesz zakupić dziś nie tylko tapety idealne do salonu, sypialni, czy też specjalne tapety do pokoju dziecięcego. Na rynku dostępne są tapety do łazienki i kuchni, cechujące się odpornością na wodę. Najpopularniejsze zmywalne tapety wykonane są z winylu. Można spotkać także korkowe tapety, które w znaczący sposób wyciszają także wnętrze. Będą one niezastąpione w mieszkaniach w blokach o cienkich ścianach, które nie zapewniają mieszkańcom wystarczającej prywatności. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak dopasować tapety do wnętrza, zastanów się nad tym, w jaki sposób będziesz spędzać czas w danym pomieszczeniu i jaki efekt estetyczny chcesz osiągnąć. Jeśli chcesz wybrać tapety do sypialni, pamiętaj, że jaskrawe kolory, silne kontrasty i skomplikowane wzory nie będą sprzyjały atmosferze wyciszenia i odpoczynku, dlatego lepiej zdecyduj się na tapety w spokojnych barwach, które pomogą Ci się odprężyć. Niezależnie od tego, czy jesteś fanem stylu vintage, czy wolisz ultranowoczesne wnętrza, z pewnością w sklepie z tapetami znajdziesz coś dla siebie.

Jak usunąć tapetę?

Znudziła Ci się Twoja tapeta ścienna? A może jest już na tyle zniszczona, że zamiast ozdabiać pomieszczenie, szpeci je? Usuwanie tapet nie należy do czystych zabiegów, dlatego też konieczne będzie osłonięcie mebli, czy innego wyposażenia mieszkania, przed pyłem. Możesz skorzystać z domowych sposobów usuwania tapety, a należy do nich np. użycie wody z octem, którą należy spryskać tapetę. Wystarczy, że wymieszasz wodę i ocet pół na pół i użyjesz spryskiwacza lub gąbki. Dzięki temu będzie można z łatwością oderwać tapetę od ściany. Niektóre osoby uważają, że do usuwania tapety wystarczy sama woda. Sposoby te są jednak skuteczne tylko w przypadku tapet, które nie są wodoodporne. Usuwanie tapet zmywalnych i winylowych będzie wymagało użycia przeznaczonych do tego środków. W sklepach dostępne są specjalne preparaty do usuwania tapet ze ścian. Zdarza się, że podczas zrywania tapet powstaną ubytki na ścianie, które trzeba będzie zaszpachlować. Jeśli chcesz położyć na ścianie nową tapetę, musisz upewnić się, że jej powierzchnia jest całkowicie sucha. Nieprawidłowo położona tapeta będzie brzydko wyglądać, w dodatku będziemy musieli liczyć się z tym, że z pewnością nie będzie dobrze trzymać się ściany. Dlatego też warto zdecydować się na profesjonalną usługę tapetowania. Cena będzie oczywiście uzależniona od wielkości powierzchni, na jakiej będzie kładziona tapeta.