Czym zajmuje się deweloper?

Home  /   Czym zajmuje się deweloper?
Czym zajmuje się deweloper?

Deweloperem możemy nazwać osobę lub firmę, która działa na rynku nieruchomościami. Inwestuje ona w dany budynek, jego powstanie, a następnie sprzedaje lub wynajmuje konkretne lokale. Deweloper może zajmować się budową różnego rodzaju budynków. Zazwyczaj każdy skupia się na jednym typie, bo zna specyfikację, rynek i potencjalnych odbiorców. Może więc pracować w pełni profesjonalnie i tak, żeby móc w pełni zadowolić każdego klienta. Zakres nieruchomości dewelopera obejmuje między innymi obiekty mieszkalne, biurowe, ale także i handlowe, przemysłowe oraz użytku publicznego. Aby móc zostać deweloperem, należy posiadać do tego odpowiednie uprawnienia. Na rynku działa wielu deweloperów, ale każdy jest zupełnie inny i każdy może zaoferować nam coś zupełnie innego. Jeśli jesteśmy zainteresowani konkretnym lokalem, z całą pewnością powinniśmy postawić na taki wybór, w którym deweloper będzie w stanie zaoferować nam wszystko to, co najlepsze, bowiem współpraca z dobrym deweloperem, zarówno na etapie wynajmu, jak również i samej sprzedaży odgrywa bardzo ważną rolę. 

Czym konkretnie zajmuje się deweloper? Jakie są jego zadania? Wielu osobom wydaje się, że zadaniem takiej osoby jest jedynie zainwestowanie w budowę danego budynku i czerpanie korzyści finansowych z wynajmu lub ze sprzedaży obiektów. Prawda jednak jest taka, że zadanie dewelopera obejmuje szereg różnego rodzaju działań, które w pełni składają się na jego pracę i wykonywany zawód. Co więc robią deweloperzy?

Wybór lokalizacji przez dewelopera

Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór lokalizacji przez dewelopera. Wiadomo, iż zanim powstanie konkretny obiekt, deweloper musi znaleźć i zatwierdzić takie miejsce, a także uzyskać wszelkie niezbędne zgody na to, by konkretny budynek mógł tam powstać. Wiadomo, iż wybór tego miejsca odgrywa niezwykle ważną rolę, bo od niego tak naprawdę zależy to, czy będzie danym obiektem zainteresowanie czy też nie. Wiadomo przecież, że postawienie obiektu mieszkalnego w samym centrum, przy największym natężeniu ruchu nie będzie cieszyło się tak dużą popularnością, jak spokojna ulica, gdzieś na uboczu, gdzie do centrum mamy blisko, ale wszędzie jest cisza i spokój. Prawda? Podobnie zresztą, czy wielki apartamentowiec nad morzem będzie cieszył się większą popularnością będąc blisko morza, gdzie z okien można oglądać ten piękny widok, czy może lepiej sprawdzi się on daleko od morza, na totalnym pustkowiu? Tak naprawdę postawienie danego budynku zależy od tego, jaki jest jego cel i w jakim miejscu chcemy go postawić.

Wykonanie projektu

Kolejnym z zadań, jakie powinien wykonać deweloper jest wykonanie projektu. Oczywiście o sam nie wykonuje go, bo z pewnością jego zawód nie jest takim, by mógł on to zrobić dobrze. Powinien jednak zatrudnić firmę architektoniczną, która taki gotowy projekt danego obiektu wykona. Deweloper jednak choć nie wykonuje projektu osobiście, w pełni sprawuje nad nim nadzór. To on zajmuje się kwestią akceptowania konkretnych rzeczy, on zatwierdza konkretne etapy prac, w końcu i on podejmuje ostateczną decyzję, jeśli w grę wchodzi stworzenie konkretnego budynku.

Nadzór nad budową

Zadaniem dewelopera jest sprawowanie pełnej kontroli nad budową. Jest on odpowiedzialny za szereg różnego rodzaju działań, które nad nim spoczywają. To on zatrudnia między innymi generalnego wykonawcę, który dalej zajmuje się poszukiwaniem firm zewnętrznych, jakie będą zajmowały się poszczególnymi etapami prac. Deweloper  pilnuje wszelkich terminów, dba o bezpieczeństwo pracy na budowie, jest odpowiedzialny za przeprowadzanie wszelkich kontroli i inspekcji. On ma obowiązek zająć się tak naprawdę wszystkim – bezpośrednio lub za pośrednictwem firm lub osób, które zatrudnia.

Wykończenie lokalu

Każdy deweloper oferuje swoje lokale na innym etapie. Jedni gwarantują sprzedaż obiektów w stanie surowym, inni oddają klientom już gotowe lokale ,,pod klucz”. Klient, który szuka konkretnego rozwiązania, skupia się na tych ofertach deweloperów, które posiadają konkretne właśnie oferty w swoim wachlarzu rozwiązań. Jedno jest pewne, to właśnie deweloper  odpowiada tak naprawdę za wszystko, co związane jest z przygotowaniem lokalu pod konkretny stan. Jeśli to ma być mieszkanie wykończone pod klucz, to właśnie zadaniem dewelopera jest zatrudnienie firm, które wykonają konkretny zakres prac i będą w stanie stworzyć lokal w takim stanie, jakiego oczekiwał przy podpisaniu umowy sam klient.

Zobacz również:

 

Sprzedaż lub wynajem lokalu przez dewelopera

Ostatnim z etapów pracy dewelopera, które leżą w jego interesie, jest sprzedaż lub wynajem danego obiektu. Wiadomo bowiem, że to ta najważniejsza rzecz, w której deweloper już nie inwestuje swoich pieniędzy, ale przede wszystkim czerpie z danej inwestycji korzyści materialne. Sprzedając lub wynajmując lokal, otrzymuje pieniądze, ale musi wywiązać się do końca ze swojego zadania. To on więc przygotowuje umowy, zdaje lokal, dba o to, aby całość przebiegła w sposób profesjonalny, rzetelny i w 100% odpowiedni.